معاون آموزش پزشکی وزارت بهداشت گفت: هرچقدر نیرو تربیت کنیم، اما شرایط حضور پزشک و ماندگاری در برخی مناطق اصلاح نشود باز هم با مشکل مواجه هستیم.

نباید دانشجویانی تربیت کنیم که صلاحیت لازم را ندارند

معاون آموزش پزشکی وزارت بهداشت گفت: هرچقدر نیرو تربیت کنیم، اما شرایط حضور پزشک و ماندگاری در برخی مناطق اصلاح نشود باز هم با مشکل مواجه هستیم.به گزارش خبرنگار ایلنا، ابوالفضل باقری فرد، معاون آموزش پزشکی وزارت بهداشت در نشست خبری خود که صبح امروز برگزار شد، گفت: قبل از انقلاب پزشکان کشورهایی مانند پاکستان و فلیپین در کشور فعالیت می کردند اما امروزه بیش از ۸هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور داریم که از ۵۰ کشور دنیا هستند.
وی تصریح کرد: ابتدای انقلاب برخی از بیماران به خارج از کشور اعزام می شدند اما امروزه نیازی به اعزام بیمار برای تشخیص و درمان به خارج از کشور نیست و شورایی که برای بررسی این بیماران بود تعطیل شده است.
وی ادامه داد: امروزه بیش از ۷۰ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی و بیش از ۴۰۰ رشته مقطع در دانشگاه علوم پزشکی داریم و ۱۵۰ رشته تخصصی و فوق تخصصی و فلوشیپ در کشور داریم.
باقری فرد با بیان اینکه افتخار ما افزایش کمیت و کیفیت در آموزش پزشکی است، گفت: در طول سنوات گذشته ظرفیت‌ها در همه رشته ها افزایش پیدا کرده و همچنین رشته ها نیز افزایش داشته است. از سال ۱۴۰۱ مصوبه افزایش ظرفیت از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در وزارت بهداشت اجرا شده است اما ظرفیت‌ها افزایش پیدا نکرده است. ما در طی این دوسال باید ۴ هزار نفر مازاد بر آنچه داریم پذیرش داشته باشیم و ما ۴۸۰۰ نفر پذیرش داشته ایم اما چون نتوانسته ایم زیرساختهای لازم را مهیا کنیم و اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار داده نشده ما نمی توانیم این افزایش ظرفیت را ادامه دهیم.
وی تاکید کرد: آموزش زوری و اجباری نیست ما افرادی را تربیت می کنیم که قرار است فرمان سلامت را در اختیار بگیرند و درست نیست افرادی را تربیت کنیم که صلاحیت لازم را ندارند.
باقری فرد تصریح کرد: ما مکاتباتی با مراجع ذیربط داشته ایم تا به وزارت بهداشت برای این افزایش ظرفیت و افزایش زیرساخت کمک کنند الان همه دانشگاه‌های ما دو شیفت شده اند شیفت مهر و شیفت بهمن و ما توانایی سه شیفت کردن را نداریم.
وی ادامه داد: در مصوبه آمده است باید به ازای هر ۱۰۰ دانشجو ۵.۶ تخت داشته باشیم ما الان حدود ۹۰ هزار تخت آموزشی داریم و به هر دانشجو کمتر از یک و نیم می رسد دانشجو باید آموزش را بر بالین بیمار ببیند و نمی تواند بدون بیمار آموزش ببیند و این به کیفیت آموزش لطمه می زند. در حال حاضر کلاس با ۲۰۰ الی ۳۰۰ نفر برگزار می‌شود.ما در حال حاضر توان و امکان اجرای این مصوبه و افزایش ظرفیت را نداریم در حال حاضر در برخی از دانشگاه ها پارکینگ یا ورزشگاه به کلاس تبدیل شده است.
وی درباره عدم استقبال از برخی رشته ها گفت: طی ۱۵ سال گذشته برخی از رشته ها به افول رفته است چراکه نظام پرداخت مناسبی ندارند. در حال حاضر نظام پرداخت تغییراتی داشته است. امسال از ۴۵۰ صندلی فوق تخصصی ۴۵۶ صندلی پر شده است اگر در حال حاضر کمبود متخصص وجود دارد مربوط به ۴ سال گذشته است.
او ادامه داد: رشته‌های دستیاری تخصصی کار سختی است متاسفانه در کشور ما دستیاران حقوق کمی داشتند امسال به ۸ میلیون و تا ۱۱ میلیون رسیده است و امیدواریم برای سال آینده افزایش پیدا کند باید زندگی دستیار تامین شود تا بتواند در رشته ای شرکت کند. در حال اصلاح نظام پرداخت هستیم.
وی ادامه داد: از رشته های طب اورژانس، بیهوشی و کودکان کمتر استقبال می شود که در حال تلاش هستیم با تمهیداتی که اندیشیده می شود استقبال از این رشته ها صورت بگیرد.
باقری فرد ادامه داد: در سال‌های گذشته ۳۶۰۰ نفر ظرفیت داشته ایم اما الان ظرفیت به ۴۶۰۰ نفر رسیده است و اگر برخی می گویند ۸۰۰ ظرفیت خالی است از این افزایش ظرفیت صندلی خالی است و ما در حال تلاش هستیم تا این صندلی ها هم پر شود.
وی ادامه داد: هرچقدر نیرو تربیت کنیم اما شرایط حضور پزشک و ماندگاری در برخی مناطق اصلاح نشود باز هم با مشکل مواجه هستیم.
معاون آموزش وزارت بهداشت گفت: باتوجه به زیرساختهایی که افزایش پیدا نکرده افزایش ظرفیت مشکلات زیادی را در حوزه جذب دانشجوی خارجی ایجاد خواهد کرد. افزایش ظرفیت اگر بدون زیرساخت پیش برود جذب دانشجوی بین المللی را با مشکل ایجاد خواهد کرد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: سلامت از مدارس شروع می شود تا سال‌های گذشته مراقبان بهداشت از رشته های مختلف جذب مدارس می شدند از دو سال پیش با همکاری آموزش و پرورش در سال گذشته ۳۵۰ نفر جذب شدند و بورسیه آموزش و پرورش هستند و بعد از تحصیل جذب آموزش و پرورش می شوند. امسال نیز ۳۵۰ نفر جذب شده اند.
در ادامه سعید چنگیزی آشتیانی رئیس جذب نخبگان معادنت آموزشی وزارت بهداشت گفت: بیستمین فراخوان جذب اعضای هیات علمی از روز شنبه هفته جاری به مدت دو هفته آغاز شده و تا ۲۸ بهمن ادامه دارد تا بخشی از نیاز هیات علمی دانشگاه ها را تامین کنیم و هزارو ۸۷۶ نفر از این طریق جذب هیات علمی خواهند شد.
وی ادامه داد: از ابتدای سال نزدیک به دو هزار نفر دکترای تخصصی در دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی توزیع شده اند. ۲۵۰ نفر متخصص در حوزه دندانپزشکی نیز در دانشگاه‌ها و دانشکده ها توزیع شده اند. ۲۰۰ نفر با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح هیات علمی سرباز در بین دانشگاه و دانشکده های علوم پزشکی توزیع شده اند.
بابک صالح در ادامه گفت: تعداد دانشگاه‌ها و دانشکده متولی آموزش پزشکی ۷۶ مرکز است. ۸ هزار ۵۳۹ نفر در سال ۱۴۰۱ دانشجو داشتیم که درسال ۱۴۰۲ بیش از ۱۱ هزار نفر رسیده است.
غلام‌رضا حسن زاده در ادامه گفت: آیین نامه کارشناسی به پزشکی بازنگری شده و تسهیلاتی در نظر گرفته شده است تا رشته های کارشناسی بیشتری ورود به پزشکی داشته باشند.
وی ادامه داد: سامانه ای طراحی شده برای همه دانشگاه‌های کشور و پذیرش دانشجوی خارجی از این طریق انجام می شود.
رضا یزدانی دبیر شورای دندانپزشکی گفت: ۴۴ دانشکده دندانپزشکی داریم که ۳۶ دانشکده دولتی هستند. بیش از دو هزار پذیرش دانشجو در سال داریم. وقتی دانشجوی دندانپزشکی وارد بخش بالین می شود باید یک صندلی در اختیار او قرار بگیرد تا کار را یاد بگیرد و ببینده نباشد و باید به زیرساخت توجه شود.
وی ادامه داد: برگزاری آزمون صلاحیت بالینی امسال انجام شد این آزمون در ارتقای آموزش نقش بسزایی خواهد داشت. اعتبار بخشی دانشکده های دندانپزشکی امسال انجام شده است و از همه دانشکده ها بازدید شده است این کار باعث می شود دانشکده‌ها مشکلات شان را متوجه شوند.

همچنین ببینید

اقتصاد یک جریان دو طرفه است که بر روی جامعه تاثیر می‌گذارد

فخاری بیان کرد: اقتصاد یک جریان یک‌طرفه نیست بلکه یک حرکت مواج است که جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *