زیبایی ارزان، اما خطرناک؛ ساختمانی که در ۱۸۰ ثانیه می‌سوزد!

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر تهران، گفت: نمای کامپوزیت ظرف ۳ دقیقه در آتش سوخته و از ساختمان چیزی باقی نمی‌ماند.
در حالی که برخی از مالکان اصرار به استفاده از نمای کامپوزیت دارند، رئیس سازمان آتش‌نشانی می‌گوید که «این نمای ارزان بسیار خطرناک است.» بخوانید… بمب‌های ساعتی در بازار تهران استاندار: فرسودگی بازار تهران نگران کننده است «باغ کتاب» انبار باروت است!
به گزارش فارس، «نمای کامپوزیت ظرف ۳ دقیقه در آتش سوخته و از ساختمان چیزی باقی نمی‌ماند» این را مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر تهران قدرت‌الله محمدی می‌گوید. در چند ماه گذشته نمای چند ساختمان از جمله بیمارستان گاندی آتش گرفت و حریق در کسری از ثانیه ساختمان را محاصره کرد. مدیران شهری می‌گویند که بار‌ها به ساختمان‌های ناایمن اخطار داده‌اند، اما توجهی نشده است.
در اوایل دهه ۹۰ بود که شورای شهر طرح «الزام شهرداری تهران به رعایت اصول معماری اسلامی ایران و زیباسازی نما و منظر ساختمان‌های شهری» را تصویب و استفاده از کامپوزیت در نمای ساختمان‌های مسکونی را ممنوع کرد. در ساختمان‌های اداری، تجاری و همچنین برخی از ساختمان‌های مسکونی (در زمان بازسازی) از نمای کامپوزیت استفاده می‌شود. به گفته برخی از مدیران شهری، بزودی طرح ممنوعیت استفاده همه ساختمان‌ها از نمای کامپوزیت به شورا ارسال می‌شود.
نمای کامپوزیت به دلیل داشتن یک لایه نفتی در صورت بروز حریق سریعاً آتش گرفته و دود زیادی تولید می‌کند و تا رسیدن آتش‌نشانان (ظرف ۳ تا ۴ دقیقه) به محل حادثه، ساختمان جزغاله می‌شود. از ۵۴ هزار ساختمان ناایمن شهر تهران بیش از ۶ هزار ساختمان نمای کامپوزیت دارند و هر لحظه ممکن است هر کدام از آن‌ها تبدیل به یک «پلاسکو» شوند.
کارشناس حریق سامان میرزایی می‌گوید که «استفاده از نمای کامپوزیت مشکلی ندارد» هزینه نما پایین و سرعت کار بالاست و فقط بهره‌بردار باید در ایمنی نظارت بیشتری کند.
در مقابل کارشناس حریق دیگر، حمید مظفری، می‌گوید که «نمای کامپوزیت دوام چندانی ندارد و به دلیل مواد اشتعال‌زای پلیمری آماده سوختن است.» کارشناسان معتقدند که باید خلاء‌های قانونی در زمینه ایمن‌سازی ساختمان‌ها برطرف شود.
در حال حاضر آتش‌نشانان از ساختمان‌های ناایمن بازدید کرده و فقط می‌توانند اخطار دهند این در حالی است که در بسیاری از کشور‌های اروپایی آتش‌نشانان می‌توانند ساختمان‌های ناایمن را پلمب کنند.

همچنین ببینید

کف و سقف نرخ لباس فرم مدارس اعلام شد

عاطفه سادات مدبرنژاد در گردهمایی شورای معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش کشور در اصفهان گفت: از استان‌ها خواسته شده است که با همکاری مراجع مربوطه و برگزاری جلساتی با اداره صمت و اتحادیه‌های مرتبط، نرخ لباس فرم دانش‌آموزی را بر اساس کیفیت و جنس لباس تعیین و به والدین اطلاع‌رسانی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *