روزنامه فرهیختگان در گزارش «زیتون نماد فساد» مجرم شناخته نشد

اعضای هیأت منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی پس از استماع اظهارات شاکیان و دفاعیات متهمان، مدیر مسئول و خبرنگار روزنامه فرهیختگان را با اکثریت مطلق آراء مجرم نشناختند.
اکبر نصراللهی سخنگوی هیأت منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی با اشاره به برگزاری دادگاه در صبح امروز دوشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۲ گفت: در این جلسه اتهامات محمدامین ایمانجانی و صادق امامی مبنی بر «نشر اکاذیب، افشای اسرار شخصی، تهدید به هتک شرف و انتشار افترا و توهین» موضوع شکایت حامد حجازی، مهدی کاشی، حسین نصرآبادی و چند شاکی دیگر در ماجرای مجمتع زیتون مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه طاهره بهشتی نسب، وکیل شکات بیان کرد: صادق امامی در سه فقره مطلب در تاریخ‌های ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ و ۱۸ و ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ مطالبی که در آن از عبارتی مانند زیتون نماد فساد، ماجرای ۷۲ هکتاری اراضی کشاورزی منتشر کردند که مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی است، آقای امامی در کمال بی‌انصافی اتهاماتی را مطرح کردند که هیج‌جا ثابت نشده است.
بهشتی نسب خاطرنشان کرد: طی سه گزارش در روزنامه فرهیختگان مطالب کذبی منتشر شده و موکلانم تهدید به انتشار پرونده‌های کیفری شان شده‌اند.
سیامک دنیاپیما یکی از وکلای شکات گفت: در گزارش‌های فرهیختگان، خبرنگار از منابعی استفاده کرده که دارای عداوت با مجتمع زیتون بودند.
در ادامه این جلسه، ایمانجانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان در دفاعیات خود، با اشاره به رویکرد «روزنامه‌نگاری تحقیقی» در پرداخت به موضوعات اجتماعی و محیط زیست گفت: فرهیختگان پیش از این نیز بدون سوءنیت و درایفای وظایف حرفه‌ای، ملی و انقلابی خود موضوعات مشابه مثل پارک بمو، میانکاله، کولبر‌ها و… را پوشش‌داده است.
وی ادامه داد: روزنامه فرهیختگان در ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ با انتشار گزارشی تحقیقی فرآیند تغییر کاربری مجتمع گردشگری زیتون را پرابهام و دارای فساد خوانده بود.
مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان و متهم پرونده در دفاعیاتش با ارائه اسنادی همچون گزارش سازمان بازرسی و بازرسی بانک صادرات درباره تخلفات در فرآیند تغییر کاربری و اخذ تسهیلات گفت: تمام گزارش فرهیختگان براساس اسناد متقن سازمان‌ها و نهاد‌های مربوط به موضوع تغییر کاربری بوده که خبرنگار به آن‌ها دست پیدا کرده است؛ لذا اتهاماتی همچون عداوت و سوءنیت در این گزارش به روزنامه فاقد اعتبار است.
صادق امامی خبرنگار روزنامه به عنوان متهم دیگر پرونده اظهار کرد: همانطور که در گزارش آمده، بنده حدود ۴۰ روز صرف پیگیری موضوع کرده‌ام. در تغییر کاربری زیتون، فرآیند خلاف قانون طی شده است. مثلا ابتدا ساخت و ساز شده است و سپس مجوز تغییر کاربری صادر شده است که این خلاف قانون است. همچنین مجوز‌ها و عوارض پرداختی، به شیوه درستی صادر و پرداخت نشده است.
سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی در پایان با بیان اینکه اعضاء متهمان را مجرم نشاختند، گفت: رای دادگاه رسیدگی به پرونده اتهام آقایان محمد امین ایمانجانی و صادق امامی مدیر مسئول و خبرنگار فرهیختگان که به ریاست قاضی کریمی در شعبه نهم دادگاه کیفری یک برگزار شد، متعاقبا صادر خواهد شد.
منبع: فارس

همچنین ببینید

پایتخت در حال خانه‌تکانی است

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران از اجرای طرح استقبال از نوروز (طرح بهاران) خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *