دردسر تازه GPS؛ اختلال از منبع ناشناس

برای چند هفته است که اختلال در GPS باعث از کار افتادن نقشه‌ها و مسیریاب‌های آنلاین شده است. این اختلال طبق پیگیری‌های انجام شده در شهر‌های بزرگ از جمله تهران و اصفهان بیشتر دیده می‌شود.
اگر از کاربران تاکسی‌های اینترنتی باشید یا برای مسیریابی در شهر شلوغی مانند تهران از نقشه‌های آنلاین برای پیدا کردن آدرس استفاده می‌کنید، حتما متوجه شده‌اید که این مسیریاب‌ها دیگر مانند گذشته مسیر درستی به کاربر نمی‌دهند. پیگیری شرق از تاکسی‌های اینترنتی و نقشه و مسیریاب‌های داخلی نشان می‌دهد که اختلال در GPS که از هفته گذشته شدت گرفته بود باعث شده تا مسیربابی در تهران به درستی اتفاق نیفتد. بخوانید… سهم «حرکت با دنده عقب» در تصادفات چقدر است؟ مردان در جهت‌یابی بهتر از زنان هستند؟ «۱+۵» علت ترافیک تهران
به گزارش شرق، هفته گذشته جواد عامل، مدیرعامل مسیریاب نشان در گفتگویی اعلام کرد کاری که در حال صورت گرفتن از یک منبع ناشناس جعل GPS یا Spoofing GPS است که باعث می‌شود اپلیکیشن‌های مسیریاب و نقشه‌ها دچار مشکل شوند.
حالا شواهد نشان می‌دهد این مشکل همچنان ادامه دارد. یک راننده اسنپ در مورد مشکلات مسیریابی می‌گوید: «چند هفته‌ای است که مسیریاب بلد و نشان که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم به درستی کار نمی‌کند و نمی‌توانیم مسیر‌ها را به درستی و براساس دیتای صحیح ماهواره‌ای پیدا کنیم.» او ادامه می‌دهد: «قبل از این اختلال‌ها همیشه مسیرباب‌ها دو مسیر به کاربر برای پیدا کردن راه نشان می‌دادند، اما حالا دورترین و پرت‌ترین مسیر به کاربر پیشنهاد داده می‌شود.» به گفته او مسیرباب‌ها حتی مکانی که کاربر در حال‌حاضر در آن هستند هم به اشتباه نشان می‌دهند.
پیگیری از وزارت ارتباطات به عنوان متولی فرکانسی در کشور نشان می‌دهد که آن‌ها هیچ تغییری در مسیر‌های فرکانسی ایجاد نکرده‌اند تا باعث اختلال در GPS شود. همچنین وزارت ارتباطات در پیگیری در مورد دلیل این اختلال اعلام کرد که متولی در این زمینه نیست و باید نهاد‌های نظامی و امنیتی پاسخگو باشند.
بیش از دو هفته است که سیستم GPS کشور با اختلال مواجه است و بسیاری از کسب‌وکار‌ها و کاربرانی که با نقشه و مسیریاب سروکار دارند با مشکل مواجه هستند. تا کنون و در پیگیری‌ها هیچ نهادی نسبت به این اختلال ایجاد شده واکنش نشان نداده است. این اختلال طبق پیگیری‌های انجام شده در شهر‌های بزرگ از جمله تهران و اصفهان بیشتر دیده می‌شود.
سال ۱۳۹۸ وزیر ارتباطات دولت دوازدهم هم اعلام کرده بود که اختلال در GPS باعث مشکلات فراوانی شده بود. آن زمان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم این اختلال را نشات از یک اختلال دانسته که سازمان تنظیم و مقررات ارتباطات رادیویی کشور در تکاپوی بیشتر برای یافتن علت اصلی این موضوع است.
همچنین محمدجواد آذری جهرمی در مورد ثبت شکایت در خصوص این اختلال گفته و اعلام کرده بود: «در این زمینه شکایتی به قوه قضائیه ارجاع شده تا با بررسی دستگاه‌های امنیتی مبدا و منشا این سیگنال شناسایی شود، اما هم اکنون این سیگنال غیر فعال است و مشکل مذکور مدت زیادی است که حل شده است. نمی‌دانیم این اطلاعات ناخواسته یا عمدی بوده، اما رگولاتوری در این زمینه شکایتی را طرح کرده و شکایت رگولاتوری نیز مورد تائید قرار گرفته و نیازمند کمک دستگاه‌های امنیتی برای رفع این مشکل هستیم.» در نهایت هم مشخص نشد نتیجه این شکایت به کجا رسید.

همچنین ببینید

درخواست طلاق زن عاشق پیشه بعد از ورشکستگی شوهرش

زنی که می‌گوید رفتار شوهرش بعد از ورشکستگی تغییر کرده است، از او طلاق گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *