رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت: ۳۰ درصد از بازار تهران متعلق به اوقاف است و بیشترین مشکلات با اوقاف و سازمان میراث فرهنگی است که اجازه ساخت و ساز را نمی‌دهند.

۳۰ درصد از بازار تهران متعلق به اوقاف است

رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت: ۳۰ درصد از بازار تهران متعلق به اوقاف است و بیشترین مشکلات با اوقاف و سازمان میراث فرهنگی است که اجازه ساخت و ساز را نمی‌دهند.به گزارش ایلنا، سید احمد علوی در دویست و چهاردهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در کمیته گردشگری، وضعیت بازار و منطقه ۱۲ مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: منطقه ۱۲، هزار و ۲۵۲ هکتار وسعت و ۴۵ هزار پارسل دارد و ۲.۴۱ درصد شهر تهران است. چهار هزار پارسل از شهر تهران در محدوده بازار تهران قرار دارد.
وی با بیان اینکه ۷۵ هکتار از ۱۱۲ هکتار بازار فرسوده است، یادآور شد: این میزان ۶۶ درصد از کل محدوده و ۸۸ درصد کل پارسل هاست. ۳۰ درصد بازار متعلق به اوقاف است و بیشترین مشکلات با اوقاف و سازمان میراث فرهنگی است که اجازه ساخت و ساز را نمی‌دهند.
وجود ۲۰ راسته اصلی، ۶۰۰ سرا و ۷۰ کاروانسرا در بازار تهران
علوی با اعلام اینکه استخوان‌بندی اصلی بازار تهران از گذشته از بازار حضرتی آغاز شده است، تصریح کرد: با گذشت زمان بازارهای متعددی به راسته‌ها اضافه شده که در حال حاضر ۲۰ راسته اصلی و ۶۰۰ سرا و ۷۰ کاروانسرا در بازار وجود دارد.
رئیس کمیته گردشگری شورا همچنین خاطرنشان کرد: در اول خردادماه از ضلع شرقی بازار تهران بازدید خود را آغاز کردیم و هدف ما مشاهده وضعیت بازار از لحاظ استخوان‌بندی اصلی بود. ۲۹ خردادماه نیز از نیمه جنوبی و ضلع غربی بازار بازدید به عمل آمد و چند مرکز درشت مقیاس مورد بازدید قرار گرفت.
علوی با تأکید بر اینکه حوزه شهرسازی و بافت تاریخی و نیز ایمنی و مدیریت بحران دو مسئله اصلی در مرمت بازار است، گفت: مرمت بافت تاریخی باید منجر به ایمنی بازار شود. استفاده از ظرفیت‌های گردشگری با توجه به هویت فرهنگی، ارائه بسته تشویقی برای مرمت بافت تاریخی، ضرورت حفاظت از عناصر شاخص معماری ایرانی، استفاده از ظرفیت بازاریان برای مرمت راسته‌ها و استفاده از فضاهای زیرسطحی خیابان خیام برای ساخت پارکینگ زیرسطحی از جمله اقداماتی است که برای مرمت بازار باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه راسته‌های اصلی و تاریخی بازار شامل ۲۵ هکتار از ۱۱۲ هکتار است، گفت: ارتقاء کیفیت کالبدی استخوان‌بندی اصلی بازار از طریق ساماندهی سطح، جداره و کف باید در دستور کار باشد. در حال حاضر این اقدام را سازمان نوسازی و شهرداری منطقه انجام می‌دهند. به طوری که کسبه سطح و کف را بازسازی می‌کنند و مابقی را شهرداری برعهده دارد.
رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اولویت‌های ارتقاء وضعیت معماری بازار، گفت: بناهای دارای معماری قاجاری، بناهای بهسازی شده با مشارکت بازاریان و بناهای در مسیر بهسازی بر اساس اولویت‌ها تقسیم‌بندی شده اند.
۳ قسمت بازار در اولویت ایمن‌سازی هستند
وی به اولویت‌های ایمن‌سازی بازار نیز اشاره کرد و افزود: بازار روسری فروش ها، لوازم آرایشی و بهداشتی و خرازی‌ها اولویت اصلی سازمان آتش نشانی برای ایمن‌سازی است؛ بازار چرم، بازار کفش و بازار پوشاک از جمله مجتمع قائم، سرای ملی و سرای آزادی در اولویت‌های بعدی قرار دارند.
۹۲۵ فقره حریق در در بخش داخلی بازار در ۱۰ سال اخیر
علوی با بیان اینکه در بخش داخلی بازار ۹۲۵ فقره حریق در ۱۰ سال اخیر صورت گرفته که خوشبختانه تلفات جانی نداشته است، اعلام کرد: تجهیز و توسعه ایستگاه‌های آتش نشانی بازار دنبال شود و گودبرداری برای استقرار ایستگاه و تجهیزات انجام شده است.
از ۲۸ حریق با خسارت سنگین در بازار ۳ مورد حریق عمدی بوده است
وی به اشاره ۲۸ فقره آتش سوزی با خسارت سنگین در بازار تهران، اظهار کرد: ۱۴ مورد به دلیل سیم کشی برق بوده که اخطارهای لازم نیز در سال‌های اخیر داده شده و کمترین توجه از سوی شرکت توزیع نیروی برق را شاهد بوده ایم. سه مورد حریق عمدی، دو مورد به دلیل استفاده از سیلندرهای گاز، دو مورد به دلیل افتادن اشیاء مشتعل، یک مورد فرود بالن آرزوها در چهارشنبه سوری، دو مورد سهل انگاری و چهار مورد آتش سوزی به دلیل استفاده از گازوئیل بوده است.
۳۰ درصد از مالکیت بناها در اختیار سازمان اوقاف است
رئیس کمیته گردشگری شورا با بیان اینکه ۳۰ درصد از مالکیت بناها در اختیار سازمان اوقاف است، تأکید کرد: اتاق اصناف در خصوص ماده ۱۷ و ۳۷ نظام کنترل نپذیرفته و صنوف پرخطر را تفکیک نکرده است.
وی افزود: عدم استحکام سازه ها، عدم توجه به ایمن‌سازی سازه ها، وجود سقف‌های شیروانی چوبی، بهره برداری از فروشگاه‌های تحت فشار، حضور دائمی کارگران، عدم همکاری میراث فرهنگی و اوقاف و جمعیت بالای بازار به ویژه در ایام منتهی به عید و حضور چهار میلیون نفر در این فضا از جمله دلایل و زمینه‌های ناایمن بودن بازار به شمار می‌رود.
علوی با بیان اینکه ستاد بازآفرینی و شهرداری منطقه ۱۲ برنامه ایمن‌سازی بازار را تدوین کرده‌اند اما باید پاسخ داده شود که تا چه میزان مؤثر بوده است، تأکید کرد: امیدواریم نسبت به بهسازی معماری بازار با محوریت ارتقاء ایمنی بازار اقدام شود. انتظار ما بر این است که در سازمان نوسازی و شهرداری منطقه ۱۲ اعتبار ویژه برای این امر در نظر گرفته شود.
وی همچنین تصریح کرد: تثبیت فضاهای پشتیبان بحران، استقرار ایستگاه آتش نشانی و تجهیزات و سیستم مانیتورینگ در بازار از جمله درخواست‌های ما برای ارتقاء ایمنی بازار است.
این عضو شورای شهر تهران با تأکید بر لزوم تعریف بسته تشویقی برای مشارکت بازاریان جهت ارتقاء ایمنی بازار، ابراز امیدواری کرد که اقدامات مناسبی برای بازار بزرگ تهران صورت بگیرد.
رئیس شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه وضعیت پشت بام بازار وحشتناک‌تر است، اظهار کرد: استفاده از کولرهای گازی باعث افزایش مصرف برق، داغ شدن سیم‌ها و در نهایت اتصال و آتش سوزی می‌شود.
مهدی چمران افزود: آتش سوزی پارچه بسیار خطرناک است و ممکن است شعله‌ور نشود اما آتش سوزی آن مستمر بوده و تداوم دارد. برای مثال در تیمچه حاجب الدوله درصد ناایمنی بسیار بالاست. در یک مورد، دیواری که در مجاورت امامزاده فروخته شده و سرقفلی دارد و به عنوان یک مغازه از آن استفاده می‌شود؛ به طوریکه جعبه‌های فلزی روی این دیوار تعبیه شده و باز و بسته می‌شود.
وی با بیان اینکه برای ایجاد سقف در بازار ستون‌های فلزی را مقابل درب مغازه‌ها قرار دادند که فضای تردد مردم را تنگ کرده، یادآور شد: ما اصرار داشتیم اگر قرار است ستون قرار داده شود، ویترین فروشگاه‌ها هم به تبع آن گسترده‌تر نشود اما این اقدام انجام و فضای عبور و مرور کمتر شد.
چمران همچنین تصریح کرد: افراد مختلف در فضاهای مختلف به گونه‌های متفاوت عمل می‌کنند و با پلاستیک و یا حتی پارچه، سقف ایجاد کرده‌اند که ممکن است دچار حریق شود و خطرناک باشد.

همچنین ببینید

پانصد بانوی ایرانی در ندامتگاه‌های کشور زندانی هستند

سید اسداله جولایی رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اعلام این خبر گفت: از جمعیت ۱۲۵۶۵ نفره زندانیان جرایم غیرعمد متاسفانه ۵۵۷ نفر را بانوان ایرانی شامل می‌شوند که عموما بابت عجز در پرداخت قروض، ضمانت‌های نابجا یاعدم استطاعت در تسویه اقساط در بند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *