گزش سگ‌های واکسن‌زده هم می‌تواند باعث ابتلا به هاری شود

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت با بیان این که تمام موارد حیوان گزیدگی باید هاری تلقی شوند، گفت: در گربه و گربه‌سانان از طریق پنجه کشیدن نیز بیماری هاری انتقال می‌یابد.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا شیرزادی با بیان اینکه افراد باید از نزدیک شدن به سگ‌های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزند، اظهار کرد: بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان‌ها توسط سگ‌ها رخ می‌دهد.
وی افزود: از آزار و اذیت و نزدیک شدن به حیوانات پرهیز کنید چرا که سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز می‌توانند آلوده به ویروس هاری باشند و در صورت گزش، احتمال ابتلا به بیماری هاری وجود دارد.
شیرزادی ادامه داد: تمام موارد حیوان گزیدگی چه اهلی و چه وحشی را حتی اگر حیوانِ گزنده، سگ دارای قلاده و سابقه واکسیناسیون کامل نیز باشد، باید هاری تلقی کرد و بیمار را فوراً تحت اقدامات پیشگیری و درمان هاری قرار داد، یعنی داشتن سابقه واکسیناسیون حیوان مانعی برای انجام واکسیناسیون فرد نیست.
رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت بیان کرد: هاری نوعی بیماری ویروسی است که از طریق گزش حیوانات هار به انسان منتقل می‌شود. این ویروس در بزاق حیوان ترشح می‌شود و زمانی که حیوان هار، انسان یا حیوان دیگری را گاز می‌گیرد به دنبال جراحت وارد شده بر سطح پوست، ‌ویروس وارد بدن می‌شود و چون این ویروس عصب دوست است، به نخاع و در نهایت مغز می‌رسد و منجر به ایجاد التهابی در مغز به نام آنسفالیت می‌شود که اگر فرد به این وضعیت برسد، هاری در بدن مستقر شده و فرد به این بیماری مبتلا شده است.
زیان میلیاردی سگ‌های صاحب‌دار به نظام سلامت/ پیشگیری از هاری 1280میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می‌کند!
شیرزادی با بیان این که اصلی‌ترین راه سرایت بیماری هاری از طریق گاز گرفتن حیوانات است، گفت: به ویژه در مورد گربه و گربه‌سانان از طریق پنجه کشیدن نیز بیماری هاری انتقال می‌یابد، زیرا گربه دائماً مشغول لیسیدن پنجه‌هایش است و پنجه‌ها آلوده به بزاق می‌شوند و در موقع پنجه کشیدن می تواند ویروس را از طریق خراش به انسان منتقل کند. بیماری هاری از راه پوست سالم قابل سرایت نیست، ولی اگر کوچکترین خراش یا زخمی در پوست وجود داشته باشد، قابل سرایت است.
وی اضافه کرد: با توجه به تقویت سیستم مراقبت و گزارش‌دهی موارد حیوان گزیدگی و به موازات آن افزایش موارد ‌هاری حیوانی در 20 سال گذشته در کشور، ‌آمار موارد حیوان گزیدگی از18 هزار و 305 مورد (با میزان بروز 35 در صد هزار نفر جمعیت) در سال 1366 به بیش از 360 هزار نفر در سال 1402 (با میزان بروز 177 در صد هزار نفر جمعیت) رسیده است.
رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت با بیان این که در سال 1403 تاکنون 4 مورد فوتی ناشی از هاری در کشور رخ داده است، گفت: در سال 1402 موارد فوتی هاری 18 مورد گزارش شد. با اقدامات به موقع (ارجاع به مراکز مجهز شست و شو و واکسیناسیون) نسبت موارد ‌هاری انسانی به میزان بروز حیوان گزیدگی (به عنوان یکی از ‌شاخص‌های مهم مراقبت حیوان گزیدگی) کاهش یافته است.
شیرزادی اظهار کرد: بر اساس آخرین وضعیت بروز حیوان گزیدگی در کشور، بیشترین میزان بروز در استان‌های گلستان و اردبیل تهران (503 و 398 مورد در صد هزار نفر جمعیت) و پس از آن استان‌های خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری (397 و 292 مورد در صد هزار نفر جمعیت) بوده است.
وی با اشاره به این که سایر استان‌ها بروز متوسط و خفیفی دارند، افزود: ‌هاری انسانی و موارد فوت نیز در استان‌های شمالی و شمال غربی (مازندران، گلستان، کرمان، فارس، هرمزگان، همدان، کردستان،‌ لرستان و کرمانشاه) ‌گزارش شده است.
رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت گفت: با توجه به ‌بومی بودن بیماری در کشور، کلیه موارد حیوان گزیدگی در انسان توسط پستانداران خونگرم، می‌بایست تحت درمان و اقدامات مراقبتی پیشگیری قرار داده شوند.
شیرزادی با تاکید بر لزوم مراجعه سریع به مراکز درمانی پس از گزش توسط حیوانات، گفت: اگرکسی مورد گزش قرار ‌گیرد به سرعت باید به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کند تا اقدامات واکسیناسیون برایش انجام شده و از پیشرفت بیماری جلوگیری شود و در حال حاضر 785 واحد مراقبت پیشگیری از هاری و حیوان گزیدگی در سراسر کشور فعال است.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

ضرورت معرفی مدیران و مدارس موفق و مستند سازی تجارب مدیران

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: معرفی مدیران و مدارس موفق به عنوان قله‌های کارهای تحولی جهت الگو دهی به سایر مدیران و مدارس کشور از الزامات پیشبرد و استقرار الگوی مدرسه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *