کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود

ایسنا/اصفهان فرماندار ورزنه گفت: در دولت چهاردهم ضرورت دارد کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی و حقابه تالاب دیده شود تا شاهد بحران ریزگردها نباشیم.
سعید رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره خشکی تالاب گاوخونی و تبعات آن، اظهار کرد: در جدول منابع و مصارف، حقابه تالاب گاوخونی دیده شده است اما در چند سال گذشته شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو به همان جدول منابع و مصارف که قانون خودشان است عمل نکرده‌اند به همین دلیل اکنون بیش از ۹۹ درصد مساحت تالاب خشک است که این خشکی و نرسیدن آب به آن سبب شده در چندماه گذشته بحران ریزگردها تشدید شود به طوری که با کوچک‌ترین وزش باد، ریزگردها داخل هوای شهرهای اطراف و از جمله اصفهان می‌شود.
وی افزود: این مشکل سبب بحران ریزگرد برای استان اصفهان و پایین آمدن کیفیت زندگی و افزایش بیماری در استان شده و روی سرمایه‌گذاری در اصفهان تأثیر منفی می‌گذارد. حقابه تالاب گاوخونی باید به موقع داده و به قانون عمل شود تا دچار این بحران‌ها نشویم.
فرماندار ورزنه تصریح کرد: در دولت چهاردهم ضرورت دارد کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود. طبق کنوانسیون رامسر در ذیل تالاب‌های زنده هستیم و اگر وضع به همین منوال پیش رود و تالاب خشک شود از کمیسیون رامسر خارج می‌شویم که تبعات بدی دارد، به‌طوری که در ذیل کنوانسیون مونترال خواهیم رفت که برای کشور و استان اصفهان زیبنده نیست.
رحیمی خاطرنشان کرد: رهاسازی آب در تالاب گاوخونی مطالبه مردم است و کف خشک تالاب منبع ریزگرد برای استان شده است. وقتی حقابه به صنعت، شرب و کشاورزی می‌دهند حقابه تالاب گاوخونی نیز باید داده شود که شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو باید در این باره اقدام کنند.

همچنین ببینید

پلمب ساختمان انجمن جامعه‌شناسی ایران توسط شهرداری تهران

در اقدامی ناگهانی، شهرداری تهران، ساختمان انجمن جامعه‌شناسی ایران را پلمب کرد. این اقدام با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی جامعه‌شناسان و فعالان علوم اجتماعی روبرو شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *