معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نگرانی من در خصوص استفاده از هوش مصنوعی در حوزه سلامت، بیشتر مربوط به چالش‌های اخلاقی است، چراکه هوش مصنوعی براساس داده‌ها، فرآیند‌ها را پیش‌بینی می‌کند و براساس آن به انسان کمک می‌کند.

«چالش‌ های اخلاقی» در استفاده از هوش مصنوعی در حوزه سلامت نگران‌ کننده است

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نگرانی من در خصوص استفاده از هوش مصنوعی در حوزه سلامت، بیشتر مربوط به چالش‌های اخلاقی است، چراکه هوش مصنوعی براساس داده‌ها، فرآیند‌ها را پیش‌بینی می‌کند و براساس آن به انسان کمک می‌کند.«عباس عبادی» معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص استفاده از هوش مصنوعی در حوزه سلامت و نگرانی‌هایی که در این خصوص وجود دارد، گفت: موضوعی که در خصوص هوش مصنوعی وجود دارد یک دغدغه عمومی جهانی است به ویژه در حوزه سلامت.هرچند برخی پیش‌بینی می‌کنند که ربات‌ها جایگزین پزشکان و پرستاران خواهند شد، اما برخی نیز اعتقاد دارند از جمله مواردی که نیروی انسانی در چنین شرایطی همچنان کارآمدی خود را نسبت به قبل خواهد داشت حوزه پزشکی و پرستاری به ویژه حوزه پرستاری است.
وی افزود:‌ نگرانی که من پیش از این نیز درخصوص این حوزه مطرح کرده‌ام، بیشتر مربوط به چالش‌های اخلاقی است، چراکه هوش مصنوعی براساس داده‌ها، فرآیند‌ها را پیش‌بینی می‌کند و براساس آن به انسان کمک می‌کند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه موضوع انسان و متغیرهای مربوط به انسان بسیار پیچیده و متغیر است و فقط وابسته به داده‌های جسمانی نیست که فقط بخواهیم قند، چربی و … را بررسی کنیم و تبعاتی که بیماری بر سلامت روان، سلامت اجتماعی و … می‌گذارد، پیچیده است، این موضوعات ممکن است در حوزه هوش مصنوعی نادیده‌انگاری شود. این نادیده‌انگار شدن وضعیت سلامت روان و … در هوش مصنوعی و تصمیم‌گیری‌هایی که می‌تواند در دخالت انسان به عنوان درمانگر یا درمان شونده تاثیرگذار باشد، می‌تواند سوالاتی را ایجاد کند و نگرانی‌هایی را در پی داشته باشد.
عبادی تصریح کرد: درخصوص این نگرانی‌ها نیز باید دانشمندان هوش مصنوعی و دانشمندان حوزه سلامت مسائل را بررسی کرده و درباره موضوعات مختلف این حوزه‌ها به ویژه حوزه‌های قانونی آن بیندیشند و راه‌حلی بیابند. در هفته اول اسفندماه نیز همایش هوش مصنوعی و موضوعات حقوقی مربوط به آن برگزار خواهد شد و تلاش می‌شود، در این همایش‌ها این مسائل مطرح شده و درخصوص آن راه‌حلی اندیشیده شود.
وی ادامه داد: در وضعیت حال و موضوعات بالقوه در ابتدا یک تخلفی صورت می‌گیرد و بعد از آن برای پیشگیری از این تخلف به دنبال نگارش قانون و راه‌حل می‌رویم، اما در حوزه هوش مصنوعی باید پیش‌بینی‌هایمان را انجام دهیم و مدل قوانین طوری باشد که مردم ضمن اینکه از هوش مصنوعی بسیار منتفع خواهند شد با این چالش‌ها و نگرانی‌ها مواجه نشده و پاسخ واضحی برای این موضوعات داشته باشیم.

همچنین ببینید

پانصد بانوی ایرانی در ندامتگاه‌های کشور زندانی هستند

سید اسداله جولایی رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اعلام این خبر گفت: از جمعیت ۱۲۵۶۵ نفره زندانیان جرایم غیرعمد متاسفانه ۵۵۷ نفر را بانوان ایرانی شامل می‌شوند که عموما بابت عجز در پرداخت قروض، ضمانت‌های نابجا یاعدم استطاعت در تسویه اقساط در بند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *