همچنان با کمبود دارو‌های تنفسی مواجه هستیم

سید محمد جمالیان با بیان اینکه در کشور موضوعی مهمتر از سلامت و امنیت نداریم با اشاره به مشکل کمبود دارو، گفت: وظیفه دولت است که نیاز‌های درمانی مردم را بر اساس قانون اساسی تامین کند و رضایتمندی مردم را در اولویت قرار دهد؛ متاسفانه در چند سال اخیر با بحران‌های جدی در حوزه سلامت مانند کمبود و نبود دارو مواجه شدیم البته طرح دارویار طرح خوبی بود، اما شتاب زده اجرا شد و نارضایتی‌هایی را در پی داشت.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از اینکه طرح دارویار شتاب زده اجرا شد، گفت: متاسفانه علیرغم اینکه دولت و وزارت بهداشت اعلام کردند که وارفارین به میزان کافی تامین شده، اما هنوز مردم با سختی آن را تهیه می‌کنند و این بیانگر این است که توجه خاصی به این مهم نشده است. بخوانید… نماینده مجلس: در دولت تخصصی وجود دارد که هر روز مردم را ناراضی کنند کاش آقای وزیر بهداشت دغدغه کاشت ناخن و مژه نداشت! بازدید میدانی مخبر از چند داروخانه پایتخت
به گزارش خانه ملت، سید محمد جمالیان با بیان اینکه در کشور موضوعی مهمتر از سلامت و امنیت نداریم با اشاره به مشکل کمبود دارو، گفت: وظیفه دولت است که نیاز‌های درمانی مردم را بر اساس قانون اساسی تامین کند و رضایتمندی مردم را در اولویت قرار دهد؛ متاسفانه در چند سال اخیر با بحران‌های جدی در حوزه سلامت مانند کمبود و نبود دارو مواجه شدیم البته طرح دارویار طرح خوبی بود، اما شتاب زده اجرا شد و نارضایتی‌هایی را در پی داشت.
وی با یادآوری اینکه اجرای طرح دارویار باعث کاهش مصرف سرانه دارو توسط مردم شد و این موضوعی غیرقابل انکار است با اشاره به تداوم معضل کمبود و نبود دارو، افزود: حدود یک سال با کمبود داروی وارفارین مواجه بودیم در حالی که این دارو آنتی بیوتیک نیست که مردم خودسرانه مصرف کنند و یا مصرف بالای آن باعث کمبود شده باشد و در واقع پزشکان متخصص و فوق تخصص این دارو را تجویز می‌کنند و اگر بیمار آن را مصرف نکند با مشکل مواجه می‌شود.
نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متاسفانه علیرغم اینکه دولت و وزارت بهداشت اعلام کردند که وارفارین به میزان کافی تامین شده، اما هنوز مردم با سختی آن را تهیه می‌کنند و این بیانگر این است که توجه خاصی به تامین دارو نشده است.
جمالیان با انتقاد از اینکه همچنان با کمبود دارو‌های تنفسی و بیماران صعب العلاج و خاص هم مواجه هستیم، گفت: بیماران با مشکلات زیادی برای تامین دارو مواجه هستند و مردم برای رفع این مشکل به ما مراجعه می‌کنند و این توقع را از نمایندگان و دولت دارند که حقیقت‌ها گفته شود و اینکه برخی مسئولان در گفتگو با رسانه‌ها و صدا و سیما اعلام کنند که مشکل حل شده، اما مردم شاهد این موضوع نباشند ایجاد نارضایتی و بی اعتمادی مردم را در پی دارد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دوازدهم یادآور شد: نسخه الکترونیک به گونه‌ای است که اگر پزشکی برای بیماری ۹۰ عدد قرص تجویز کند و داروخانه ۱۰ تا ۳۰ قرص بدهد تا زمانی که مصرف شود ۶۰ عدد مابقی را نمی‌تواند بگیرد و بیمار این استرس را دارد که در صورت اتمام قرص‌ها آیا می‌تواند مابقی را تهیه کند یا خیر در حالی که سامانه تیتک راه اندازی شده و به داروخانه‌ها گفته شده که حق فروش آزاد دارو را ندارند در این رابطه ضروری است بازنگری جدی در بحث تامین دارو به ویژه دارو‌های اصلی مانند تنفسی و قلب و سایر دارو‌ها داشته باشیم.

همچنین ببینید

جزئیات حریق در بیمارستان شریعتی تهران/بیمارستان قبلا اخطار ایمنی دریافت کرده بود

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران آخرین وضعیت حریق رخ داده در بیمارستان شریعتی تهران را تشریح کرد و گفت که این بیمارستان قبلا اخطار ایمنی دریافت کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *