نگاه اجمالی به محیط زیست از قبل انقلاب تا به اکنون

رییس سازمان محیط زیست گفت: محیط زیست توانسته از زمان های گذشته روندی صعودی از لحاظ کیفی و کمی را تجربه کند.
علی سلاجقه رییس سازمان محیط زیست کشور در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره وضعیت محیط زیست قبل و بعد از انقلاب گفت: قبل از انقلاب محیط زیست دست شکاربانی  و  قشر خاصی بوده است٬ تمام افراد اجازه ورود به آن را نداشته اند.
او در ادامه گفت:در حالی که بعد از انقلاب ارگان محیط زیست دست مردم قرار گرفته است. مخصوصا در دوره مردمی که قرار است  حفاظت مناطق در اختیار مردم قرار بگیرد.اگر بخواهیم به برنامه های محیط زیست به طور جزیی نگاه کنیم می توان گفت  تنها به حفاظت جنگل ها پر داخته می شده و به موارد دیگر توجه آن چنانی نمی شد.بعد از انقلاب اسلامی طبق آمارها و  تبصره ۱۳ محیط زیست جایگاه مناسبی پیدا کرد.
سلاجقه بیان کرد: طبق تبصره ۱۳ برنامه های مختلفی در دستور کار محیط زیست قرار گرفت.رشد قابل توجهی از لحاظ کمی و کیفی ایجاد شد.
رییس سازمان محیط زیست بیان کرد:روند محیط زیست بعد از انقلاب خوب پیش رفته است اما قطعا مشکلاتی همچون آب و هوا را داشته است.
او ادامه داد: یعنی در حد پایین‌ترین میزان بارش و بالاترین میزان بارش قرار دارد و در دراز مدت نیز همینطور بوده است. در حال حاضر ۵۷ سال آمار از وضعیت بارش در کشور داریم که میانگین بارش کشور حدود ۲۴۰ میلی متر بوده و در سال‌های اخیر به ۲۱۰ میلی متر کاهش پیدا کرده است. این موضوع باعث شده تا پیش بینی‌ها درباره آب و هوا خیلی درست از کار در نیاید.
سلاحقه بیان کرد: مباحث محیط زیست کاملا احتمالاتی بوده و اطلاعات ما بر اساس ایدئولوژی و اطلاعات ایستگاه‌های هواشناسی است. در حال حاضر پوسته ایران یک پوسته تکنولوژیزه شده است و در تهران گسل های مختلفی نظیر شهر ری را دارد . از آن طرف علم بسیاری از مسائل را حل کرده و با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان کشور بسیاری از مشکلات حل شده است.
رییس سازمان محیط زیست گفت:کشور ما باید یک دورنما داشته باشد.وظیفه اصلی محیط زیست پیش بینی وضعیت کشور تا ده سال آینده است و خوشبختانه دولت پای این کار ایستاده، اما منابع محدود بوده و در بحث محیط زیست فراز و نشیب‌هایی وجود دارد.

همچنین ببینید

ظرفیت‌سازی برای اعزام حدود ۵۲ هزار زائر به عتبات

معاون امور عتبات سازمان حج و زیارت گفت: اسفند ماه برای اعزام ۵۱ هزار و ۹۰۰ زائر در قالب کاروان‌های زیارتی به عتبات عالیات ظرفیت‌سازی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *