فضاپیمای “استارلینر بوئینگ” به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید

شرکت بوئینگ بالاخره پس از سال‌ها تاخیر، نخستین مأموریت فضایی سرنشین‌دار خود را با کپسول استارلینر به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاد و به دومین تاکسی فضایی ناسا پس از اسپیس‌ایکس تبدیل شد.
به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تسنیم، شرکت بوئینگ بالاخره پس از سال‌ها تاخیر، اولین ماموریت فضایی سرنشین‌دار خود را با کپسول استارلینر به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاد و به دومین تاکسی فضایی ناسا پس از اسپیس‌ایکس تبدیل شد. با وجود اینکه این پرتاب با موفقیت انجام شد، اما بدون مشکل هم نبود.
فضاپیمای استارلینر بوئینگ، نخستین سفر خدمه‌دار خود به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را با وجود چالش‌هایی در طول مسیر، به پایان رساند. این فضاپیما حامل فضانوردان ناسا، بوچ ویلمور و سونی ویلیامز بود که با موشک اطلس V به فضا پرتاب شدند.
استارلینر پس از سفری 24 ساعته، در ساعت 1:34 بعد از ظهر به وقت شرقی به ISS متصل شد. با این حال، این سفر بدون مشکل نبود، زیرا چندین نشت هلیوم از فضاپیما گزارش شد.
ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد که سه نشت هلیوم شناسایی شده بود. یکی از این نشت‌ها قبل از پرتاب شناسایی شد و ناسا و بوئینگ آن را به اندازه کافی جدی برای به خطر انداختن مأموریت ارزیابی نکرده بودند. با این حال، دو نشت دیگر در طول پرواز کشف شد.
فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی 4 تصویر خیره‌کننده از کره زمین ثبت کرد
برای مقابله با این نشت‌ها، سه مخزن هلیوم در طول استراحت خدمه بسته شد و قبل از اتصال به ISS دوباره باز شد. ناسا می‌گوید که به نظارت بر نشت‌ها برای ارزیابی شدت آنها ادامه خواهد داد.
علاوه بر این، در نخستین تلاش برای اتصال استارلینر به ISS، مشکلی در سیستم رانش کنترل‌کننده فضاپیما ایجاد شد. پنج مورد از رانشگرها که برای هدایت دقیق استارلینر به محل اتصال در ایستگاه فضایی ضروری هستند، در طول پرواز خاموش شدند. تیم ناسا با انجام یک آزمایش آتش سوزی، موفق به روشن کردن مجدد چهار مورد از این رانشگرها شد که برای اتصال ایمن Starliner کافی بود.
انتظار می‌رود که ویلمور و ویلیامز به زودی پس از باز شدن دریچه‌های ISS، وارد ایستگاه شوند و به خدمه ملحق شوند. ناسا در حال بررسی جزئیات بیشتر مربوط به نشت‌ها و مشکلات رانشگر استارلینر است و اطلاعات بیشتری را در مورد این موضوع در اسرع وقت ارائه خواهد داد.
استارلینر با وجود نشت هلیوم و مشکل در رانشگر، به طور موفقیت‌آمیز به ISS متصل شد. خدمه ناسا، بوچ ویلمور و سونی ویلیامز، در حال حاضر در ایستگاه فضایی هستند. ناسا در حال بررسی جزئیات مربوط به نشت‌ها و مشکلات رانشگر است.
این مأموریت یک گام مهم برای بوئینگ در جهت دستیابی به اهداف فضایی خود به شمار می‌رود، با این حال، این شرکت هنوز راه درازی برای رسیدن به قابلیت اطمینان و عملکردی که اسپیس‌ایکس به آن دست یافته، در پیش دارد.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

کف و سقف نرخ لباس فرم مدارس اعلام شد

عاطفه سادات مدبرنژاد در گردهمایی شورای معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش کشور در اصفهان گفت: از استان‌ها خواسته شده است که با همکاری مراجع مربوطه و برگزاری جلساتی با اداره صمت و اتحادیه‌های مرتبط، نرخ لباس فرم دانش‌آموزی را بر اساس کیفیت و جنس لباس تعیین و به والدین اطلاع‌رسانی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *