عملیات اجرایی مقابله با پدیده ریزگردها در شهرستان سرخس آغاز شد

دبیر ستاد ملی‌ سیاستگذاری و هماهنگی‌ مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: بعد از دو سال برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاه ها، همزمان با دهه فجر عملیات اجرایی مقابله با پدیده ریزگردها و کانون‌های داخلی گردوغبار در شهرستان سرخس آغاز شد.به گزارش ایسنا، علی محمد طهماسبی در خصوص لزوم تشکیل جلسات ستاد ملی‌ سیاستگذاری و هماهنگی‌ مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار در سفرهای استانی، اظهارکرد: لازم است دستگاه‌ها به‌صورت ملموس و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات مردم مناطقی که با این پدیده درگیر هستند، قرار بگیرند.
وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی این طرح در شهرستان سرخس بعد از دو سال پیگیری و برنامه‌ریزی همچنین هماهنگی با دستگاه‌ها، افزود: در این جهت سعی شد تا معاونان وزرا عرصه‌ها را از نزدیک ببینند و با مشکلات آن مناطق آشنا شوند و تاکنون سفرهایی به استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی داشتیم.
دبیر ستاد ملی‌ سیاستگذاری و هماهنگی‌ مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار تاکید کرد: تجربه برگزاری جلسات این ستاد در استان سیستان و بلوچستان و مشاهده مشقت‌هایی که وجود گرد و غبار برای مردم ایجاد کرده است، نشان داد که این مساله در اتخاذ تصمیمات بهتر برای حل مشکلات مردم موثر بوده است.
طهماسبی افزود: ما در سرخس از بهمن ۱۴۰۰ تاکنون در حال پیگیری مساله هستیم و اکنون بعد از دو سال اعتبار مناسبی برای حل معضل گردو غبار توسط دستگاه‌ها اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: در منطقه سرخس دو معضل عمده داریم که یکی در داخل کشور و دیگری در خارج از مرزهای ایران است اما اکنون بر حل معضل داخلی متمرکز هستیم. اراضی در این منطقه عمدتا دیم، مرتع و آبی هستند. اراضی دیم عمدتا شخم زده می‌شوند اما محصولی در آن کاشته نمی‌شود. اراضی مرتعی نیز غالبا با چرای بی رویه روبه رو است. بخش بزرگی از زمین‌های این منطقه مربوط به آستان قدس رضوی است و در دو سال گذشته بیشترین همکاری را با ما در این زمینه داشته است.
دبیر ستاد ملی‌ سیاستگذاری و هماهنگی‌ مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار جلوگیری از آسیب به تاسیسات نفتی، جاده و راه آهن را از دیگر اهداف ستاد ملی دانست و افزود: بودجه 1000 میلیارد ریالی را با این هدف همچنین کاهش آلام مردم به این امر اختصاص دادیم و برای این امر نوع برنامه‌ها را از تمامی سازمان‌ها دریافت کرده‌ایم.
طهماسبی تصریح کرد: تصمیم‌گیری در مورد چگونگی انجام کارها و اقدامات در این خصوص توسط ستاد صورت می‌گیرد اما اجرای آن بر عهده دستگاه‌ها است که سازمان منابع طبیعی وظیفه غرق اراضی مرتعی، نهالکاری و بوته کاری، بادشکن غیرزنده همچنین سازمان امور عشایر وظیفه کنترل مراتع و جمعیت های عشایر وارد شده به منطقه و سازمان هواشناسی وظیفه پیش‌بینی وقوع بارش‌ها را برعهده گرفتند که امیدواریم با انجام این اقدامات طی یک بازه زمانی میان‌مدت و بلندمدت به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.
وی به وظایف سازمان محیط زیست در این خصوص اشاره کرد و گفت: این منطقه منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری متنوعی دارد و وظیفه حفظ و نگهداری از آن‌ها به سازمان حفاظت محیط زیست محول شده است همچنین تجهیز مراکز بهداشتی این منطقه و انجام برخی اقدامات پایه‌ای توسط وزارت بهداشت و سازمان زمین شناسی در حال انجام است.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، دبیر ستاد ملی‌ سیاستگذاری و هماهنگی‌ مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار در پایان اظهارکرد: مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام یافته امیدواریم مساله کانون‌های داخلی گرد و غبار در منطقه سرخس با انجام این پروژه‌ها در میان مدت به‌صورت محسوس و در بلندمدت به صورت قابل توجهی کاهش یابد که ان‌شاءالله در کنار پیگیری مدیریت کانون های خارجی، این مساله در سال‌های آینده به ‌صورت کامل حل شود.

همچنین ببینید

آغاز ثبت نام طرح ترافیک وکارت بلیت خبرنگاران/ جزئیات ثبت‌نام و زمان پایان اعتبار طرح ترافیک۱۴۰۲

فرآینده ثبت نام طرح ترافیک و کارت بلیت ۱۴۰۳ خبرنگاران از امروز ۱۵ اسفند آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *