طوفان و سیل در کالیفرنیا؛ «لس‌آنجلس» سنگین‌ترین بارش باران در تاریخ خود را تجربه کرد

در پی وقوع طوفانی مرگبار در کالیفرنیا که به سیل و رانش زمین منجر شده است، مقام‌های این ایالت عملیات امداد و نجات را آغاز کرده‌اند.به گزارش ایسنا، روز گذشته لس‌آنجلس سنگین‌ترین بارش باران در تاریخ خود را پشت سر گذاشت و شهردار آن وضعیت اضطراری در این شهر اعلام کرد.
همچنین پیش بینی شده معادل شش ماه باران در لس‌آنجلس و اطراف آن خواهد بارید.
روز یکشنبه یک مرد در دره «ساکرامنتو» بر اثر سقوط درخت در پی وزش باد سنگین جان سپرد. فرد دیگری نیز بر اثر سقوط درخت روی خانه‌اش در «سانتاکروز» درگذشت.
مقام‌های ایالتی دستور تخلیه مناطقی در جنوب کالیفرنیا که بر بلندی بنا شده‌اند از جمله لس‌آنجلس و «سانتا باربارا» را صادر کرده‌اند.
«کارن بس»، شهردار لس‌آنجلس روز دوشنبه با اعلام وضعیت اضطراری گفت: حالا بیش از هر وقت دیگری مهم است که از رفتن به خیابان‌ها پرهیز کنیم و در امان بمانیم. تنها در شرایط بسیار ضروری خانه خود را ترک کنید.
در هشت کانتی (شهرستان) دیگر نیز از سوی فرماندار کالیفرنیا وضعیت اضطراری اعلام شده است.
روز یکشنبه ۱۶ نفر از ساکنان «هالیوود هیلز» در پی جاری شدن سیلاب و گل به درون خانه‌هایشان و ویران شدن برخی خانه‌ها وادار به ترک محل سکونت خود شدند.
شاهدان عینی می‌گویند دیده‌اند که پیانو و یخچال در میان سیلاب و گل و لای در خیابان روان است.
در مناطق مرفه «بل‌ایر» و «بورلی هیلز» نیز ویرانی به بار آمده است.
امدادگران به کمک رانندگانی رفته‌اند که گرفتار سیل در لس‌آنجلس و «سن‌برناردینو» شده بودند.
اوایل دوشنبه یک پدر و مادر همراه با دخترشان مجبور شدند خودروی خود را ترک کنند و به بالای یک درخت بروند تا از سیلاب تندی که جاری شده بود در امان بمانند.
بادهایی به سرعت ۱۱۲ کیلومتر در ساعت باعث قطعی برق و سقوط درختان شده است اگرچه انتظار می‌رود تا دوشنبه شب شدت وزش باد کاهش بیابد.
سرویس هواشناسی ملی آمریکا گفته است روز یکشنبه در لس‌آنجلس ۱۰۴ میلیمتر باران باریده است که رکورد بارش باران در یک روز را نزدیک به دو برابر کرده است.
همچنین روز دوشنبه نزدیک به نیم میلیون نفر با قطعی برق روبرو بودند. طوفان در «مالیبو» به بسته شدن مدارس منجر شده است و پلیس لس‌آنجلس گزارش داده است چندین خانه و خودرو بر اثر جاری شدن سیلاب و آواری که با خود همراه دارد، ویران شده‌اند.
به گفته پلیس، آمار تصادفات نیز به شدت بالا رفته است.
به گزارش بی بی سی، در بیانیه فرماندار کالیفرنیا آمده است طوفان جدی است و تبعاتی بالقوه مرگبار خواهد داشت اما کالیفرنیا با بهره‌برداری از منابع اضطراری که دارد برای پاسخ‌گویی آماده است.
پدیده رودخانه ­های اتمسفری که نقش مهمی در حمل و جا به جایی بخار آب در جو دارند زمانی روی می‌دهند که آب در هوا بخار می‌شود و با باد حرکت می‌کند و جریان‌های طویلی را شکل می‌دهد که مانند رودخانه در هوا جریان پیدا می‌کنند.
هفته گذشته کالیفرنیا اولین پدیده رودخانه اتمسفری را تجربه کرد و این هفته دومین رودخانه اتمسفری در این ایالت جریان پیدا کرده است.

همچنین ببینید

پانصد بانوی ایرانی در ندامتگاه‌های کشور زندانی هستند

سید اسداله جولایی رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اعلام این خبر گفت: از جمعیت ۱۲۵۶۵ نفره زندانیان جرایم غیرعمد متاسفانه ۵۵۷ نفر را بانوان ایرانی شامل می‌شوند که عموما بابت عجز در پرداخت قروض، ضمانت‌های نابجا یاعدم استطاعت در تسویه اقساط در بند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *