رئیس مؤسسه ISC گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران با ۳۵ پله صعود از رتبه ۵۲ در ابتدای پیروزی انقلاب به رتبه ۱۷ در تولید علم دست یافته است؛ همچنین تولید علم ایران اکنون نسبت به اول انقلاب اسلامی ایران بیش از ۱۵۰ برابر شده است.

صعود ۳۵ پله‌ای رتبه تولید علم ایران در سال‌های پس از انقلاب اسلامی/ تولید علم ۱۵۰ برابر شده است

رئیس مؤسسه ISC گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران با ۳۵ پله صعود از رتبه ۵۲ در ابتدای پیروزی انقلاب به رتبه ۱۷ در تولید علم دست یافته است؛ همچنین تولید علم ایران اکنون نسبت به اول انقلاب اسلامی ایران بیش از ۱۵۰ برابر شده است.به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر سیداحمد فاضل‌زاده؛ رئیس مؤسسه ISC  اظهار کرد: امروز در چهل و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران قرار داریم و با نگاهی به گذشته می‌توان برکات این انقلاب عظیم اسلامی را در کشور مشاهده کرد. این خیزش اسلامی دستاوردهای فراوانی برای ملت بزرگ ایران به ارمغان آورده که از جمله آنها پیشرفت‌های بزرگ علمی و فناوری در عرصه‌های مختلف از جمله «علم»، «سلامت و بهداشت»، «امنیت»، «اقتصاد»، «صنعت» و «قانون‌گذاری» و … بوده است.
وی گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب بارها در بیاناتشان تاکید داشته‌اند، دانش و علم، به یک ملّت و به یک کشور اقتدار و قدرت می‌دهد و انقلاب و حرکت عظیم انقلابی کشور و حاکمیّت تفکّر انقلابی و اسلامی بود که کشور را حرکت داد و پیش برد و باعث شد امروز جمهوری اسلامی ایران با 35 پله صعود از رتبه 52 در ابتدای پیروزی انقلاب به رتبه 17 در تولید علم دست یابد. همچنین تولید علم ایران اکنون نسبت به اول انقلاب اسلامی ایران بیش از 150 برابر شده است.
رئیس مؤسسه ISC  افزود: روند تولید علم ایران در سال­‌های پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در پایگاه­ معتبر بین­‌المللی وب آوساینس نشان می‌دهد در بیست سال اول انقلاب، میزان تولید علم ایران در حال افزایش بوده است به‌طوری که سهم ایران در سال 1980، 04.0 ( چهار صدم) درصد بوده و در سال 1999 به 1.0 (یک صدم) رسیده است. در نمودار 1، تعداد مقالات جمهوری اسلامی ایران در پایگاه وب آوساینس در بیست سال اول انقلاب اسلامی نشان داده شده است.
وی ادامه داد: همچنین بررسی تولید علم توسط پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران در طول 20 سال اخیر نیز نشان داد، میزان تولید علم همچنان درحال افزایش است. به ­گونه‌ای که در سال 2003، سهم تولید علم کشور در دنیا در حدود 27.0 درصد بوده است و در سال 2022، به 93.1 (یک و نود و سه صدم) درصد رسیده است. در این بازه بیست ساله شاهد رشدی قریب به 16 برابری در تولیدات علمی کشور و ارتقا جایگاه 23 پله‌ای در تولید علم هستیم. نمودار 2، تعداد مقالات کشور جمهوری اسلامی ایران در پایگاه وب آوساینس در طی بیست سال اخیر (2023-2003) را نشان می‌دهد.

نمودار 1. تعداد مقالات جمهوری اسلامی ایران در پایگاه وب آوساینس در بیست سال اول انقلاب اسلامی

نمودار 2. تعداد مقالات جمهوری اسلامی ایران در پایگاه وب آوساینس در طی بیست سال اخیر (2022-2003)

جدول 1. رتبه تولید علم کشور جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای جهان
تعداد مقالات کشور ایران در حوزه های موضوعی مختلف
رئیس موسسه ISC گفت: در تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های 2003 تا 2022 براساس حوزه‌های موضوعی کلان که شامل 6 حوزه موضوعی است، بیشترین سهم را حوزه‌ها­ی موضوعی “علوم طبیعی” و “مهندسی و فناوری” داشته‌اند که به ترتیب %37.74 و %30.61 از کل انتشارات ایران را شامل می‌شوند. کمترین سهم را حوزه­ هنر و علوم انسانی با 80/0 درصد داشته است. نمودار 3 سهم حوز‌ه‌های موضوعی را نشان می‌دهد.

نمودار3. تعداد مقالات کشور ایران در حوزه‌های موضوعی مختلف (2022-2003)
افزایش چند برابری تولیدات در حوزه‌های موضوعی در سال­ های پس از انقلاب اسلامی
فاضل‌زاده گفت: در جدول 2 تعداد تولیدات علمی در سال اول پیروزی انقلاب اسلامی (1980) و نیز در سال­‌های 2003 و 2022 براساس حوزه‌های موضوعی نشان داده شده است. همان طور که قابل مشاهده است، تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران در تمام حوزه‌­های موضوعی افزایش داشته است.

جدول 2. میزان تولیدات علم کشور جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای جهان براساس حوزه‌های موضوعی
وی خاطرنشان کرد: نسبت افزایش تولیدات علمی در حوزه‌های موضوعی مختلف از اول انقلاب اسلامی تاکنون در جدول 3 قابل مشاهده است. حوزه موضوعی “علوم بهداشتی و پزشکی” با افزایش 279 برابری، بیشترین رشد تولید علم را نسبت به حوزه های موضوعی دیگر داشته است و حوزه موضوعی “علوم کشاورزی و دامپزشکی” با افزایش 84 برابری در میان حوزه های موضوعی دیگر کمترین رشد را داشته است.

جدول3. نسبت افزایش تولیدات علمی در حوزه های موضوعی مختلف از اول انقلاب اسلامی تاکنون
رئیس موسسه ISC گفت: در بیست سال اخیر، حوزه موضوعی “هنر و علوم انسانی” با افزایش 68 برابری بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است. جدول 4 افزایش تولیدات علمی را در حوزه‌های موضوعی طی بیست سال اخیر (2022-2003)، نشان می‌دهد.

جدول4. نسبت افزایش تولیدات علمی در حوزه های موضوعی طی بیست سال اخیر(2022-2003)
وی خاطرنشان کرد: جدول 5 رتبه تولید علم کشور جمهوری اسلامی ایران را در بین کشورهای جهان براساس حوزه‌های موضوعی در سال­ های 1980، 2003 و 2022 نشان می‌دهد. بهترین رتبه­ ایران در حوزه­ موضوعی “مهندسی و فناوری” و ” علوم کشاورزی و دامپزشکی ” با رتبه 13 و 16 در بین کشورهای جهان بوده است.

جدول 5. رتبه تولید علم کشور جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای جهان بر اساس حوزه­ های موضوعی
فاضل‌زاده افزود: تعداد استنادات کشور جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای جهان براساس حوزه‌­های موضوعی در سال­‌های 1980، 2003 و 2022 در پایگاه وب آوساینس در جدول 6 قابل مشاهده است. حوزه­ موضوعی “علوم طبیعی” و “مهندسی و فناوری” بیشترین تعداد استناد را به خود اختصاص داده است. همچنین شاخص هرش (H-Index) جمهوری اسلامی ایران برابر 465 است.

جدول6. تعداد استنادات کشور جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای جهان براساس حوزه‌های موضوعی
وی افزود: جدول 7 رتبه استنادی کشور جمهوری اسلامی ایران را در بین کشورهای جهان بر اساس حوزه ­های موضوعی در سال ­های 1980، 2003 و 2022 نشان می ­دهد. بهترین رتبه­ ایران در حوزه­ موضوعی “مهندسی و فناوری”، “هنر و علوم انسانی” با رتبه 12 و ” علوم کشاورزی و دامپزشکی ” با رتبه 13 در بین کشورهای جهان بوده است.

جدول 7. رتبه استنادی کشور جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای جهان بر اساس حوزه­ های موضوعی
انتهای پیام/

همچنین ببینید

پانصد بانوی ایرانی در ندامتگاه‌های کشور زندانی هستند

سید اسداله جولایی رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اعلام این خبر گفت: از جمعیت ۱۲۵۶۵ نفره زندانیان جرایم غیرعمد متاسفانه ۵۵۷ نفر را بانوان ایرانی شامل می‌شوند که عموما بابت عجز در پرداخت قروض، ضمانت‌های نابجا یاعدم استطاعت در تسویه اقساط در بند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *