شیب کاهشی پیک دوم آنفلوآنزا در کشور / کرونای «JN.۱» نگران‌کننده نیست

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال پشت‌ سر گذاشتن پیک دوم آنفلوآنزا هستیم و میزان ابتلا به این بیماری در حال کاهش است، در عین حال درباره سویه JN.۱ کرونا در دنیا و ایران توضیح داد.دکتر شهنام عرشی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سویه‌های فعلی کرونا در دنیا و ایران گفت: هنگامی که یک سویه جدید در کشورهای دیگر و از جمله کشورهای اروپایی شایع می‌شود، طبیعتا تحت تاثیر رفت و آمدها، دیر یا زود به سایر کشورها و از جمله کشور ما نیز وارد خواهد شد.
وی با بیان اینکه سویه JN.۱ از جدیدترین سویه‌هایی است که در کشورهای اروپایی شایع شده، افزود: بنابراین به طور طبیعی هر سویه‌ای پس از گذشت مدتی به کشورهای دیگر و از جمله ما نیز خواهد رسید.
وی با با اشاره به پایین بودن آمار ابتلا به کرونا در کشور نسبت به سایر بیماری‌های تنفسی از آنفلوآنزا، گفت: در مجموع  این احتمال وجود دارد که به دلیل پایین بودن میزان ابتلا، نتوانیم مواردی از این سویه جدید را پیدا کنیم؛ چراکه از یک طرف علایم بیماری خفیف است و ممکن است فرد به پزشک مراجعه نکند و از طرف دیگر هم در صورت مراجعه به پزشک، باز هم ممکن است به دلیل خفیف بودن بیماری، نیازی به انجام تست نباشد. بنابراین سویه JN.۱ می‌تواند به کشور ما نیز وارد شده باشد.
رییس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره شدت بیماری‌زایی سویه JN.۱ نیز گفت: هیچ الزامی  وجود ندارد سویه‌ای که باعث همه‌گیری در یک منطقه می‌شود، در یک کشور دیگر نیز طغیان ایجاد کند. سویه‌های کرونا که فعلا در ایران و سایر کشورها وجود دارند جزو سویه‌هایی “VOC” هستند یعنی جزو سویه‌هایی که نگرانی ایجاد کنند، نیستند. سویه‌هایی که در سطح جهان  وجود دارند سویه‌های تحت نظر به حساب می‌آیند. سویه JN.۱ نیز جزو سویه‌های تحت نظر محسوب می‌شود.
عرشی درباره علایم بالینی سویه JN.۱ گفت: با تظاهرات بالینی نمی‌توان نوع سویه را تشخیص داد. تشخیص سویه کرونا با استفاده از تظاهرات بالین منشاء علمی ندارد؛ این احتمال وجود دارد که سویه JN.۱  با عوارض گوارشی همراه باشد. من بازهم تاکید می‌کنم که از روی عوارض بالینی نمی‌توان سویه کرونا را تشخیص داد.
رییس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره وضعیت آنفلوآنزا در کشور نیز گفت: خوشبختانه در حال پشت‌ سر گذاشتن پیک دوم آنفلوآنزا هستیم و میزان ابتلا به این بیماری  در حال کاهش است. امیداوریم طی روزهایی که پیک دوم این بیماری را سپری می‌کنیم، گروه‌های حساس و پرخطری که واکسن آنفلوآنزا  تزریق نکرده‌اند با مشکل مواجه نشوند.

همچنین ببینید

آتش سوزی گسترده در مراتع کوه سیاه چاروسا کهگیلویه

بخشدار چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه، گفت: پوشش گیاهی پرپشت و وزش باد شدید شرایط کنترل و مهار آتش را کُند کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *