شکایت ۱۲۰ باغدار مازندرانی از مازوت‌سوزی در نیروگاه نکا

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق نیروگاه شهید سلیمی نکا با اشاره به تبعات مازوت‌سوزی در این مجموعه تولیدی، به شکایت ۱۲۰ باغدار مرکبات از نیروگاه در سال‌جاری اشاره کرد و گفت: ۱۵ پرونده هنوز مختومه نشده است.
تسنیم: محمدرضا عابدی مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق نیروگاه شهید سلیمی نکا امروز در جمع خبرنگاران با تبریک دهه فجر و چهل‌وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: مهمترین دستاورد این رویداد بزرگ تاریخی «خودباوری» است و با همین شعار نیز تولید انرژی، بومی‌سازی تجهیزات و به‌کارگیری نیرو‌های متخصص را دنبال کردیم. فرصت ویژه فرهنگیان! با تواناکارت، قسطی از 8000 فروشگاه حضوری و آنلاین خرید کنید ثبت درخواست تبلیغ
وی ادامه داد: از روز‌هایی گذشتیم که شرکت‌های زیمنس آلمان و جنرال الکتریک آمریکا مدعیان تولید برق کشور بودند، اما در انقلاب نوپا، شور خودباوری و تکیه بر توان دانش شکل گرفت و اگر چه جنگ را بر ما تحمیل کردند و نیروگاه شهید سلیمی نکا نیز سه بار بمباران شد و ۳۴ شهید را تقدیم انقلاب کرد، اما دست از تلاش برنداشت.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق شهید سلیمی با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها از آغاز دفاع مقدس تاکنون، حرکت رو به پیشرفتی را در پیش گرفتیم، اعلام کرد: در حال حاضر ۹۵ درصد از قطعات مورد نیاز نیروگاهی را بومی‌سازی کردیم و سیستم کنترل واحد‌های تولید برق نیز بومی‌سازی شده است تا حدی که در بین پنج کشور سازنده توربین‌های نیروگاهی و در بین ۹ کشور دارای بالاترین ظرفیت منصوبه نیروگاهی جهان هستیم.
عابدی در این نشست خبری، در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص مازوت‌سوزی نیروگاه نکا و خسارت‌ها و تبعات ناگوار آن برای محیط زیست و سلامت مردم اینچنین گفت: چهار واحد بخار نیروگاه نکا مازوت می‌سوزاند و جای آن دارد که مسوولان استانی برای کاهش حجم مازوت تحویلی در شرکت پخش پای کار باشند تا در کنار آن گازوییل بیشتری به ما تحویل بدهند تا بتوانیم واحد‌های گازی را به طور کامل وارد مدار کنیم یا اینکه به ما گاز تخصیص بدهند.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق شهید سلیمی ادامه داد: تخصیص گاز در ۶ ماهه دوم عملاً به دلیل مصرف در گاز خانگی امکانپذیر نیست، اما امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد مصرف گاز داشتیم و به همان نسبت نیز کاهش مصرف مازوت را در ۶ ماهه اول داشتیم.
عابدی با بیان اینکه امسال توانستیم با پیگیری بیشتر، گاز بیشتری را به نیروگاه اختصاص بدهیم، گفت: از آبان ماه امسال به سمت مازوت‌سوزی هدایت شدیم که در حال حاضر از ۴ واحد بخار، واحد دوم در دست تعمیر است و در واحد چهارم نیز عملیات تعمیراتی داریم و دو واحد با ظرفیت ۴۰۰ مگاواتی با سوخت مازوت فعالیت دارند.
وی در خصوص شکایت‌های مردمی از نیروگاه به دلیل ایجاد آلودگی، بیان کرد: امسال ۱۲۰ پرونده شکایت باغداران مرکبات اطراف نیروگاه داشتیم که بخشی از خسارت‌ها را جبران کردیم و از این تعداد، ۱۵ پرونده باز است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق نیروگاه شهید سلیمی گفت: وزارت نیرو در بخش سوخت فقط مجری دریافت مازوت از وزارت نفت است و عملا در تعیین نوع سوخت هیچ اختیاری ندارد، چیزی که سیاست نظام و سیاست وزارت نفت است، این است که دیسپاچینگ نفت و گاز را در اختیارمان قرار می‌دهند و باید برای تولید برق بسوزانیم و اگر مازوت نسوزانیم به خاموشی منجر می‌شود و این می‌طلبد که مدیریت مصرف در نیمه شمالی رعایت شود، چون بخش اعظمی از الگوی مصرف گاز رعایت نمی‌شود.
عابدی یادآور شد: بر اساس ماده ۲ قانون هوای پاک، وزارت نفت مکلف است که مازوت استاندارد و حد مجاز انتشار را به ما تحویل بدهد.
وی ادامه داد: وزارت نیرو تکلیف کرده که توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را بر اساس قانون هوای پاک در مأموریت‌های خود قرار بدهد که به این سمت هم حرکت کرده است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق شهید سلیمی گفت: خروجی بخش عمده‌ای از عملیات احتراق مازوت در نیروگاه، ترکیبات سولفوری یا گوگرد است که سبب آسیب به محیط زیست و مجاوران نیروگاه می‌شود و برای گوگردزدایی باید تأسیساتی در وزارت نفت نصب شود که با مکانیزم خاصی آب به مازوت پاشیده شود تا گوگرد از آن جدا شود.
عابدی افزود: حجم آب مورد نیاز برای این کار هم بالاست و علاوه بر آن، یک پسماند گچی شامل ترکیبات سولفاته ایجاد می‌شود که گفته می‌شود در هر خاکی دفن شود؛ تا شعاع یک کیلومتر لم‌یزرع می‌شود، لذا وزارت نفت که مایل است گوگردزدایی را انجام بدهد شاید به دلیل این محدودیت‌ها آن را انجام نمی‌دهد.
این مسوول بیان کرد: البته شنیدم که مازوت‌هایی بهتر از آنچه به نیروگاه نکا اختصاص می‌یابد تحویل برخی صنایع می‌شود، به همین دلیل دادستان شهرستان نکا به دنبال این مسئله است که چرا مازوت تحویلی به نیروگاه نکا دارای کیفیت پایین‌تری نسبت به سایر واحدهاست.
نیرو‌های نیروگاه اولین قربانیان مازوت‌سوزی هستند
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق شهید سلیمی به این مسئله نیز اشاره داشت که به عنوان مالک نیروگاه، خودمان نیز در این مکان تردد داریم، اکثر جلسات کاری نیز در نیروگاه است و متأسفانه بیشتر نیرو‌های بازنشسته در این مجموعه از نظر شنوایی یا بینایی دچار مشکلاتی هستند و آمار فوتی‌های آن نیز بالاست که شاید بحث اعظمی از آن به دلیل سوزاندن مازوت و آلودگی‌های محیط کارگاهی بوده باشد.
عابدی با اشاره به اینکه هزینه تولید انرژی در ایران بسیار بالاست، اما انرژی ارزان به دست مردم می‌رسد، از همگان خواست تا مصرف حامل‌های انرژی را در محیط کار و زندگی مدیریت کنند.

همچنین ببینید

تدارک اتوبوسرانی و تاکسیرانی برای ایام پایانی سال و نوروز

معاون شهردار تهران، تدابیر حمل و نقلی مدیریت شهری برای استقبال از بهار را تشریح کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *