شناسنامه­‌دار شدن کودکان کار و خیابانی چگونه است؟

معاون امور اجتماعی بهزیستی شهر تهران درباره فرایند شناسایی و شناسنامه­‌دار شدن کودکان کار و خیابانی توضیح داد.
مریم شاکری؛ معاون امور اجتماعی بهزیستی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم به دنبال انتشار خبر شناسنامه‌دار شدن کودکان اتباع اظهار کرد: با توجه به قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب سال 1399 حضور کودک در وضعیت خیابان به عنوان کودک­ کار و خیابان وضعیت مخاطره‌آمیز است و موجب مداخله و حمایت قانونی از طفل و نوجوان می­‌شود.
وی تصریح کرد: لذا بر اساس وظایف محوله در قانون و آیین‌نامه اجرای دستگاه­‌های متولی در راستای ارائه و افزایش حمایت­‌های اجتماعی لازم با هدف کنترل و کاهش آسیب­‌های اجتماعی طرح ساماندهی کودکان­ کار و خیابان در حال اجراست.
معاون امور اجتماعی بهزیستی شهر تهران ادامه داد: کودکانی که در این طرح شناسایی می­‌شوند وضعیت آنها توسط تیم­‌های تخصصی مددکاری بررسی و مداخلات لازم جهت رفع خطر و پیشگیری از آسیب و برنامه حمایتی برای آنها انجام می­‌شود.
فعالیت 10000 کودک کار و خیابانی در پایتخت
شاکری گفت: منظور از شناسنامه­‌دار شدن کودکان در این طرح ثبت اطلاعات آنها، انجام اسکن عنبیه و گرفتن اثر انگشت است که در صورت مواجهه مجدد با آنها در خیابان طبق قوانین جاری برخورد خواهد شد. کودکان­ کار ایرانی در بار نخست در صورت شناسایی خانواده ضمن گرفتن تعهد از خانواده جهت عدم حضور کودک در خیابان و برخورداری از حقوق کودکی تحویل خانواده می­‌شوند.
وی همچنین درباره کودکان کار اتباع اضافه کرد: درخصوص اتباع مجاز نیز به همین شکل از خانواده در مرتبه اول تعهد و در مرتبه دوم رد مرز صورت می­‌پذیرد. در خصوص اتباع غیرمجاز ضمن شناسایی خانواده تمام افراد به اداره اتباع تحویل و فرآیند رد مرز کودک به همراه خانواده انجام می­‌شود.
معاون امور اجتماعی بهزیستی شهر تهران با اشاره به حمایت و ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: در همین راستا تلاش شده است که با طراحی طرح ساماندهی مبتنی بر خانواده کودک از همه حقوق خود بهره­‌مند شود. در هر مقطعی که مددکاران با مواردی مواجه شوند که حضور کودک در کنار خانواده وضعیت مخاطره باشد یا کودک فاقد خانواده باشد در سازمان بهزیستی ساماندهی صورت می‌پذیرد.
شاکری خاطرنشان کرد: در انتها لازم است بر این موضوع تاکید شود کار کودک منع قانونی دارد و دستگاه­‌های متولی در قانون موظف به اجرای قانون طبق ضوابط و مقررات هستند و منظور از شناسنامه‌دار شدن کودکان ثبت اطلاعات آنها در سامانه سازمان بهزیستی و اداره اتباع جهت پیگیری­‌های بعدی است.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

جزئیات حریق در بیمارستان شریعتی تهران/بیمارستان قبلا اخطار ایمنی دریافت کرده بود

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران آخرین وضعیت حریق رخ داده در بیمارستان شریعتی تهران را تشریح کرد و گفت که این بیمارستان قبلا اخطار ایمنی دریافت کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *