درخواست کمک شهردار منطقه ۱۲ از دولت برای ایمن سازی بازار تهران

شهردار منطقه ۱۲ گفت: متاسفانه اعتبارات کافی برای ایمن سازی بازار تهران وجود ندارد و از دولت استمداد می‌کنیم تا بخشی از این کمبود را جبران کند.
وحیدرضا انارکی روز سه‌شنبه در دویست و چهاردهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران درخصوص آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده برای ایمن سازی بازار تهران اظهار کرد: با اعتبارات جاری شهرداری تهران و سایر دستگاه‌های متولی بازار، امکان تحقق ایمنی در این مجموعه بزرگ اقتصادی وجود ندارد و دولت باید در این زمینه ما را یاری کند.
شهردار منطقه ۱۲ با بیان اینکه مجموعه بازار تهران با مشکلات عمده‌ای با موضوعات مختلف مواجه است، عنوان کرد: ۳۰ درصد از بازار اوقافی و ۴۰ درصد از آن میراثی است و مابقی نیز از میراث فرهنگی اثر گرفته است و برای مرمت باید از میراث فرهنگی مجوز بگیریم.
انارکی ادامه داد: در ۳۴ سرا، بازار و تیمچه با بیش از سه هزار واحد تجاری درحال اجرای دستورالعمل‌های ایمنی هستیم و صنوف نیز باید تکلیف خود را برای ایمنی بازار مشخص کنند، اما با اعتبارات جاری شهرداری تهران و سایر دستگاه‌های متولی بازار امکان تحقق ایمنی وجود ندارد و دولت باید در این زمینه کمک کند و اعتباری پیش بینی شود و اقدام رقابتی صورت بگیرد.
مدیرعامل شرکت نوسازی شهر تهران نیز با بیان اینکه برنامه ارتقاء وضعیت بازار تهیه شده است ادامه داد: برنامه اقدام مشترک تهیه و مشخص شده چه دستگاه‌هایی چه اقدامی و با چه اعتباری باید انجام دهند.
مهدی هدایت با تأکید بر اینکه وظایف بخش‌های مختلف در این زمینه مشخص شده است، یادآور شد: تقاضای ما این است اعتباراتی که برای ایمنی بازار مشخص شده، در بودجه شهرداری تهران دیده شود تا بتوانیم از سایر دستگاه‌های اجرایی مطالبات را برای اختصاص اعتبار داشته باشیم.
وی همچنین تصریح کرد: این طرح حتماً به شورا ارائه خواهد شد؛ بخش اول این طرح با رویکرد ایمنی است و مابقی بخش‌ها نیز در کنار آن به شورا ارائه می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه مسئله بازار تنها موضوع ایمنی نیست، گفت: بازار به یک طرح کالبدی با پیوست فرهنگی و اجتماعی نیاز دارد. محلاتی همچون هرندی ارتباط مستقیم و ناخواسته‌ای با بازار دارند.
ناصر امانی افزود: این روز‌ها درحال تدوین بودجه سال آینده شهرداری هستیم و با توجه به فرا رسیدن سال نو، شاهد حضور گسترده مردم در بازار خواهیم بود؛ لذا سازمان آتش نشانی و سازمان مدیریت بحران و همچنین شهرداری منطقه ۱۲ باید دقت و توجه لازم را داشته باشند تا حادثه‌ای در بازار رخ ندهد. موارد اعتباری را نیز ما باید در شورا پیگیری کنیم.
مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز تأکید کرد: کمیسیون برنامه و بودجه باید دقت لازم را در این زمینه داشته باشد تا ارتقاء معماری و ایمنی بازار به نتیجه برسد، اما طرح ارتقاء بازار باید در شورا ارائه شود.
منبع: ایرنا

همچنین ببینید

ظرفیت داوطلبان هلال احمر در خدمت محیط زیست

معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه هلال احمر به مناسبت نام‌گذاری ۱۵ اسفند به عنوان روز «آموزش همگانی حفظ محیط زیست»، ظرفیت داوطلبی هلال احمر را آماده همکاری در این زمینه اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *