خدمات پرستاری در منزل تحت پوشش بیمه پایه قرار می‌گیرد

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: بعد از انقلاب اسلامی با توجه به توسعه مراکز آموزش عالی مرکز آموزش پرستاری از ۳۰ مرکز به ۲۱۵ مرکز آموزشی رسیده است.به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت در نشست خبری خود که صبح امروز برگزار شد، گفت: پرستاری به عنوان یکی از ارکان نظام‌اصلی سلامت در بخش های مختلف پیشگیری، درمان و توانبخشی فعالیت دارد.
وی ادامه داد: در سه حیطه تربیت نیروی انسانی جذب و استخدام و نگه داشت نیروها باید فعالیت‌هایمان را متمرکز کنیم. منابع انسانی رکن اصلی ما در ارائه خدمات به مردم است.
وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی با توجه به توسعه مراکز آموزش عالی مرکز آموزش پرستاری از ۳۰ مرکز به ۲۱۵ مرکز آموزشی رسیده است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: در اوایل انقلاب شاید کمتر از هزار نفر در حوزه های مختلف پرستاری پذیرش داشتیم در حالی که در سال ۱۴۰۲ در مقطع کارشناسی بیش از ۱۰ هزار نفر پذیرش دانشجو داشته ایم. در مجموع بالغ بر ۱۶ هزار نفر سالانه در رشته ها و حوزه های مختلف پرستاری تربیت دانشجو داریم.
عبادی تصریح کرد: در حوزه آموزش و جذب تکالیف را به درستی انجام داده ایم هرچند باتوجه به افزایش سالمندی باید در خصوص حوزه آموزش دقت بیشتری داشته باشیم.
وی با اشاره به جذب و به کارگیری گروه پرستاری گفت: عمده مردم پرستاران را در چارچوب بیمارستانی می بینند اما در دنیا از پرستاران در حوزه بهداشت و پیشگیری نیز استفاده می شود از مجموعه مجوزهای استخدامی که از سال ۹۸ آغاز شده ۴۸ درصد از مجوزها به گروه پرستاری اختصاص داده شده است که با توجه به ظرفیت تخت‌های بیمارستانی نیاز به ترمیم دارد در دولت سیزدهم در سه نوبت جذب داشته ایم. براساس قانون تبدیل وضعیت ایثارگران بالغ بر ۲۰ هزار نفر از گروه پرستاری بودند که از این طریق جذب شدند و از ۲۵ هزار نفر مجوز استخدام در مهر ماه امسال ۵۰ درصد مربوط به گروه پرستاری بود که تلاش می شود تا پایان سال این افراد بکارگیری شوند.
با اشاره به نگه داشت نیروی انسانی گفت: بیشترین دغدغه همکاران ما بحث معیشت و کرامت سازمانی است. طرح تعرفه خدمات پرستاری اجرایی شده است که در ابتدا ۱۷ بسته تعریف شده بود که الان پیشنهاد ما ۵۰ بسته خدمتی است که به شورای عالی بیمه پیشنهاد شده است.
وی ادامه داد: موضوع تعرفه در حوزه خدمات سلامت با اینکه پیشینه بیش از سه دهه دارد اما نیاز است که درخصوص آن ترمیم صورت بگیرد.
وی با اشاره به کرامت سازمانی گفت: ساماندهی و سازمان دهی مجددی در اختصاص توانمندیهای همکاران در بخش های مختلف داریم هزار ۷۰۰ نفر از گروه‌های مختلف پرستاری طی دو سال گذشته در پودمانهای تخصصی مورد آموزش و توانمندسازی قرار گرفته اند اقدامات برای اصلاح شرح وظایف و اصلاح ساختار حوزه پرستاری آغاز شده و برخی انجام شده و برخی در شرف انجام است.
وی ادامه داد: ما دو انجمن علمی پرستاری داریم که ۴ انجمن دیگر در حوزه پرستاری اضافه شده است و اساسنامه این انجمن ها تصویب شده و می توانند بدنه علمی معاونت پرستاری و نظام سلامت باشند.
اوبا اشاره به برنامه هفتم توسعه گفت: به دنبال پیگیری معاونت پرستاری و کمک وزارت بهداشت، بیمه های پایه مکلف شدند که برنامه خدمات پرستاری در منزل را مورد پوشش قرار دهند این کار باعث بازار کار مناسب در خدمات مراقبتی است نکته بعدی در این برنامه این است که قانون جامع پرستاری در سال اول برنامه هفتم از سوی وزارت بهداشت پیشنهاد شود.
وی درباره خدمات هوم کر ادامه داد: هزار و ۴۰۰ مرکز مراقبت و پرستاری دارای مجوز هستند علیرغم اینکه تعرفه مشخص شده بود اما تحت پوشش بیمه نبودند ولی در برنامه هفتم این اقدام انجام خواهد شد.

همچنین ببینید

افتتاح حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه در سطح مناطق ۲۲ گانه طی ۲ سال اخیر

معاون شهردار تهران گفت: از سال گذشته تا امروز در مناطق ۲۲گانه تهران حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *