تورم ترکیه به ۶۴ درصد رسید

موسسه آمار ترکیه اعلام کرد که تورم سالانه در ترکیه طی ماه ژانویه به ۶۴.۸۶ درصد رسیده است.به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا،  تورم سالانه ترکیه در ماه ژانویه به ۶۴.۸۶ درصد افزایش یافت.
موسسه آمار ترکیه اعلام کرد که تورم سالانه در ترکیه طی ماه ژانویه به ۶۴.۸۶ درصد رسیده است. رقم منتشرشده نسبت به رقم گزارش شده در ماه گذشته اندکی افزایش یافته است.
بیشترین افزایش در نرخ تورم سالانه عمدتا ناشی از جهش ۹۲.۲۷ درصدی قیمت‌ها در گروه هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها بوده است. پوشاک و کفش با ۴۰.۶۲۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل کمترین رشد قیمت را در ماه مورد گزارش به ثبت رساندند.
قیمت مصرف‌کننده ماه به ماه طی ژانویه ۶.۷ درصد و قیمت تولیدکننده نسبت به ماه دسامبر ۴۴.۲ درصد افزایش یافت. این نرخ در مقایسه با دسامبر ۴.۱۴ درصد صعود کرده است.
ترک استات اظهار کرد که نرخ تورم ۱۲ ماهه در ژانویه ۲۰۲۴ به ۵۴.۷۲ درصد رسید.
وزیر دارایی ترکیه، مهمت شیمسک گفت که تورم ماهانه در ماه ژانویه ۶.۷ درصد به دلیل اثرات موقت افزایش یافت، در حالی که تورم سالانه ۶۴.۹ درصد بود.
وی تاکید کرد: این اثرات موقتی که تا حد زیادی در نرخ ماه ژانویه منعکس شد، انتظار نمی‌رود بر روند تورم تاثیر بگذارد.
مهمت شیمسک افزود: از ماه فوریه پیش‌بینی می‌کنیم تورم ماهانه به میزان قابل توجهی کاهش یابد و مطابق با مسیر پیش‌بینی ما باقی بماند؛ تورم سالانه در نیمه دوم سال کاهش چشمگیری خواهد داشت.
بیزنس نوشت، وزیر دارایی ترکیه بیان کرد که حفظ ثبات قیمت‌ها اولویت اصلی ماست.

همچنین ببینید

آغاز توزیع یک میلیون ویلچر رایگان به معلولان

تهران- ایرنا- نایب رئیس هیات مدیره مجمع خیرین کشور گفت: همزمان با تاسوعای حسینی، طرح تهیه و توزیع یک میلیون ویلچر به صورت رایگان با همراهی هیات مذهبی و خیرین آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *