(تصاویر) زنان در دنیای ۱۰۰ سال قبل؛ از ملکه کره تا رقصنده هندی

فرانک کارپنتر، عکاس و جهانگرد آمریکایی، درست یکصد سال قبل از دنیا رفت، اما پیش از آن، او توانست مجموعه‌ای عظیم و ارزشمند از عکس‌هایی را فراهم کند که زوایایی گوناگون از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مردم جهان درابتدای قرن بیستم را به نمایش می‌گذارند. در اینجا گزیده‌ای از عکس‌هایی را می‌بینیم که او از زنان اهل کشور‌های مختلف جهان گرفته است.
فرانک کارپنتر اولین سفر جهانی خود را در زمانی آغاز کرد که تنها کمتر از یک درصد از آمریکایی‌ها به خارج از کشور خودشان سفر کرده بودند. کارپنتر از طریق عکس‌هایی که از دورترین نقاط زمین می‌گرفت، دروازه‌ای را برای میلیون‌ها نفر باز کرد تا بافت غنی زندگی بشر را کشف کنند و آداب و رسوم، سنت‌ها و مناظر بی‌شمار سرزمین‌های دور را بشناسند و ببینند. بخوانید… عکس‌های رنگی از ایرانِ صد سال قبل عکس‌های دیده نشده از سوگلی‌های دربار احمد شاه قاجار و ولیعهدش عکس‌های تاریخی از کشور چین در آخرین سال‌های امپراطوری (تصاویر) دختری که آرایش دست با حنا را ترویج می‌دهد
به گزارش فرادید، فرانک کارپنتر در طول سه سفر حماسی در سراسر جهان، گنجینه‌ای از ده‌ها هزار عکس را ثبت و جمع‌آوری کرد؛ گنجینه‌ای که نه فقط برای هم عصران خودش پنجره‌ای برای شناخت دنیا به حساب می‌آمد، بلکه امروز هم ارزش فوق‌العاده‌ای برای شناخت تاریخچۀ معاصر فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان دارد.

کارپنتر که در سال ۱۸۵۵ در منسفیلد اوهایو به دنیا آمده بود، کار خود را به عنوان روزنامه‌نگار آغاز کرد و همین حرفه بود که شور و شوق او را برای سفر شعله‌ور کرد.
در سال ۱۸۸۸ او طبق ماموریتی که از سوی مجلات مختلف دریافت کرده بود، عازم اولین سفر جهانی خود شد. وظیفه اصلی او ساده بود: ارسال نامه‌ای هفتگی به این نشریات همراه با عکس‌ها و توضیحاتی دربارۀ مشاهدات و تجربیات خود از سفرهایش.
او به ماجراجویی گسترده خود ادامه داد و در سال ۱۸۹۸ سفری طولانی در آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و اروپا انجام داد. او در طی سه دهۀ بعد به آفریقا، خاور میانه و آسیای شرقی نیز سفر کرد.

زن جوان سودانی
از اواسط دهه ۱۸۹۰ تا زمان مرگ، کارپنتر تقریباً به طور مداوم به سراسر جهان سفر کرد و نزدیک به ۴۰ کتاب و مقالات بسیاری در مجلات مختلف در مورد سفر‌های خود نوشت.
سفر‌ها و نوشته‌های او چنان گسترده بود که مورخان گاهی در تعیین مکان دقیق او در هر زمان با مشکل مواجه می‌شوند. برخی نوشته‌های کارپنتر به مدت چهل سال متون استاندارد مورد استفاده در مدارس آمریکا در زمینۀ درس جغرافیا باقی ماندند. نوشته‌های او به مردم‌شناسی و جغرافیای فرهنگی نیز کمک کردند.
مجموعه عکس‌های کارپنتر در کتابخانه کنگره در حال حاضر تقریباً ۱۶۸۰۰ عکس و حدود ۷۰۰۰ نگاتیو دارد.
کارپنتر در سال ۱۹۲۴ در حالی که در نانکینگ چین در سومین دور سفر جهانی خود به سر می‌برد، بر اثر بیماری درگذشت.

دو دختر روس با لباس‌های سنتی

ملکه سونمیونگ، ملکۀ کشور کره تا سال ۱۹۰۴ میلادی

دو دختر اشراف زاده در ویتنام

دختر یونانی با لباس محلی

دختر لبنانی دروزی با لباس عروسی

دو زن ژاپنی

دو دختر کولی در فلسطین

زن عرب بادیه‌نشین

زنان یهودی در تونس

دختران فلسطینی

رقصندۀ هندی در کلکته

همچنین ببینید

حریق و انفجار گاز در اهواز ۸ مصدوم بر جای گذاشت

سخنگوی اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از مصدوم شدن هشت نفر در سه حادثه حریق و انفجار گاز خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *