تبیین حج وداع پیامبر (ص) در سلسله جلسات روایتگری در مکه

سلسله جلسات روایتگری با موضوع تشریح حَجَّةُ الوَداع (تنها حج پیامبر اکرم (ص) بعد از اسلام) در هتل‌های محل اسکان زائران ایرانی بیت‌الله الحرام در شهر مکه در حال برگزاری است.
به گزارش خبرگزاری مهر، معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با هدف ارتقای سطح آگاهی و شناخت زائران از سرزمین وحی، سلسله برنامه‌های دینی و فرهنگی برای زائران در نظر گرفته که یکی از این برنامه‌ها جلسات روایتگری مکه‌شناسی است.
این جلسات از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدرضا تابان، روایتگر اعزامی بعثه در هتل‌های محل اسکان زائران ایرانی در شهر مکه در حال برگزاری است و با استقبال حجاج ایرانی مواجه شده است.
در همین راستا، روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۷ و ۱۸ خرداد)، چهار جلسه روایتگری در هتل‌های «زاد القمه»، «لابا دارنا»، «الفاتح الجابری» و «روایه» شهر مکه برگزار شد.
این جلسات با تلاوت دلنشین «خلیل سواری»، «آرش سوری» و «حمید صفاری» از اعضای کاروان قرآنی «نور» آغاز شد و در ادامه حجت‌الاسلام تابان، سفر تاریخی نبی مکرم اسلام برای انجام آخرین سفر حج را که به «حج وداع» معروف است به صورت تصویری برای زائران تشریح کرد.
حَجَّةُ الوَداع، تنها حج پیامبر اکرم (ص) بعد از اسلام است. رسول اکرم (ص) پس از هجرت به مدینه، سه بار برای عمره به مکه رفت؛ اما به گفته مورخان و محدّثان، فقط یک بار در مراسم حج حضور یافت و آن چند ماه پیش از وفاتش بود. از آنجا که این حج در آخرین سال عمر آن حضرت (ص) واقع شد و پیامبر در آن با مسلمانان وداع کرد، به حجة الوداع (َحج خداحافظی) مشهور است. نام دیگر این حج حَجَّةُ البَلاغ است؛ زیرا آیه تبلیغ در بازگشت از این سفر بر پیامبر نازل شد. از دیگر نام‌های این حج، حَجَّةُ الاسلام است؛ زیرا تنها حجی است که پیامبر (ص) در دوره حاکمیت اسلام به جا آورد و مراسم آن طبق آئین اسلام بود.

همچنین ببینید

سناریوی شیطانی زن جوان برای قتل دردناک همسرش با قرص لاغری

زن جوان که در اقدامی هولناک به همسرش قرص برنج خورانده بود، با هوشیاری تیم جنایی دستگیر شد و به ارتکاب جنایتی هولناک اعتراف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *