به بهانۀ افشای جزییات جدید پرونده سه سال بعد از واقعه: زهره فکور صبور؛ خودکشی به مثابه قربانی قتل/ مصایب شهرت در شبکه‌های اجتماعی

با افشا و رمزگشایی جدید از پرونده «زهره فکور صبور» ابعاد تازه‌ای از ماجرای خودکشی این بازیگر سینما و تلویزیون آشکار شد تا پس از سه سال از این اتفاق تلخ، بار دیگر این قصه پر غصه به اذهان عمومی احضار شود و مورد خوانش مجدد قرار بگیرد. البته کشف و اقشای اطلاعات تازه در این پرونده، به خوانش‌های جدید و تکمیلی هم راه می‌دهد و حالا بهتر می‌توان گزارشی از واقعیت ارایه داد.
عصر ایران: با افشا و رمزگشایی جدید از پرونده «زهره فکور صبور» ابعاد تازه‌ای از ماجرای خودکشی این بازیگر سینما و تلویزیون آشکار شد تا پس از سه سال از این اتفاق تلخ، بار دیگر این قصه پر غصه به اذهان عمومی احضار شود و مورد خوانش مجدد قرار بگیرد. البته کشف و اقشای اطلاعات تازه در این پرونده، به خوانش‌های جدید و تکمیلی هم راه می‌دهد و حالا بهتر می‌توان گزارشی از واقعیت ارایه داد.
با توجه به دستگیری فردی که متهم شده در خودکشی این بازیگر نقش داشته حالا می‌توان این مرگ را نه یک خودکشی خودخواسته که ناشی از فشار روانی و استیصال جبری دانست که بر زهره فکور صبور تحمیل شده است. با کالین، “مزه های زندگیتو” عوض کن ! 😋 کلیک کن ! تبلیغ
طبق گفته وکیل زهره فکور صبور بعضی جزییات پرونده اخلاقی و محرمانه است و شامل تهدید و اخاذی از خانم فکور صبور بوده است.
حسین شاهرخی همچنین گفته است: «احتمالا تعداد شاکیان فرد متهم به قتل زهره فکور صبور بیشتر از چیزی است که پیش‌بینی می‌کنند.»
با توجه به اشاره‌ای که به جزییات پرونده اخلاقی و محرمانه شده، ذهن بسیاری از افراد خاطره تلخ و جنجالی اتفاقی که درباره یک بازیگر زن دیگر که سال‌ها قبل  رخ داد را تداعی کرد.
به نظر می‌رسد چنین موقعیت مشابه‌ای تکرار شده و این بار آنکه فیلم خصوصی در دست داشته، قصد تهدید و اخاذی داشته است و البته این بار متاسفانه بازیگر زن جوان از ترس و استیصال دست به انتحار زده است.
فارغ از سویه‌های قضایی و اخلاقی این پرونده، آنچه در چنین اتفاقاتی قابل تامل است سویه‌های ملتهب و پرمخاطره شهرت و زیست سلبریتی هاست که به واسطه تکنولوژی‌های دیجیتالی می‌تواند جان آن‌ها را در معرض فشار و تهدید قرار دهد و حتی به مرگ منتهی کند.
به همان اندازه‌ای که جهان رسانه‌ای تکنیکال می‌تواند به نام آوری بیشتر بیانجامد می‌تواند به بدنامی یا قضاوت‌های کشنده هم دامن بزند.
در این میان همه به یک شکل واکنش نشان نمی‌دهند. یکی مثل آن بازگر کوچ کرده از وطن  به هر سختی جانکاهی تاب می‌آورد و زنده می‌ماند (گرچه بار شرمی سنگین را همواره بر دوش می‌کشد) و یکی دیگر ممکن است بلایی سر خودش بیاورد و بهای زندگی حرفه‌ای اش، پایان دادن به زندگی خودش شود.
این رخداد‌ها تلنگری است بر اندیشیدن به ضرورت اخلاق اجتماعی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و مواجهه با فناوری‌های نوین رسانه ای.
بدیهی است چهره‌های شناخته شده و مشهور و به اصطلاح سلبریتی‌ها بیش از دیگران در کانون این بحران‌ها و تهدید‌ها قرار دارند و ممکن است درز کردن رخدادی از زندگی خصوصی ان‌ها در فضای عمومی به اتفاقات و آسیب‌های تلخ و ضربه زننده‌ای برای آن‌ها تبدیل شود که سرنوشت فردی و حرفه‌ای شان را تحت الشعاع خود قرار دهد. اما آن سوی ماجرا باید به امثال متهمی دستگیر شده اشاره کرد که چگونه به اعتبار و آبرو و در نهایت با زندگی و حیات انسانی دیگر بازی می‌کنند و جامعه را به آشفتگی می‌کشانند.
در جامعه و جهانی زیست می‌کنیم که هرچه تکنولوژی پیش‌تر می‌رود، ضرورت اخلاقی زیستن افزون‌تر می‌شود.   انسان مدرن قطعا به جامعه اخلاقی‌تر نیاز دارد دقیقا به این دلیل که امکان بی اخلاقی‌ها گسترده شده است.
چه بسیار زندگی‌های واقعی که به واسطه زیست مجازی و مناسبات آن از هم پاشیده شد و چه روان‌هایی که فروپاشید.   این آشفتگی‌ها و پریشانی‌ها البته به ذات و ماهیت جهان دیجیتالی ربطی ندارد.
جان‌های آشفته و پریشان است که هر نوآوری در جهان را به ابزاری برای بحران آفرینی تبدیل می‌کند. سلبریتی و غیر سلبریتی هم ندارد، عقل سالم در روان سالم است.

همچنین ببینید

قاتل 18 ساله ایلامی که در تهران مرتکب قتل شده بود، دستگیر شد

قاتل 18 ساله ایلامی که ماه گذشته در استان تهران با استفاده از یک جام شیشه نوشابه یک نفر را به قتل رسانده بود، لحظاتی پیش توسط کارآگاهان پلیس آگاهی استان ایلام دستگیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *