بازداشت خدادادافشاریان/ ممنوعیت سلب امتیاز سیم‌کارت‌های دارای بدهی/ محکومیت ۱۴ سردفتر

بازداشت خداداد افشاریان رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال، رای دیوان عدالت در خصوص ممنوعیت سلب امتیاز سیم‌کارت‌ و خطوط تلفن دارای بدهی و محکومیت ۱۴ سردفتر و تعدادی از کارکنان اداره ثبت اسناد طالقان از اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته بود.
به گزارش ایسنا، مهمترین اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته را می‌خوانید:
تاکید منتظری بر تسریع در رسیدگی به پرونده‌های موضوع ماده ۴۷۷

جت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عالی کشور بر ساماندهی و تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی که برای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری به این مرجع عالی قضایی واصل می‌شود تأکید کرد.
ممنوعیت سلب امتیاز سیم‌کارت‌ و خطوط تلفن بلااستفاده/ رییس دیوان عدالت اداری: مخابرات باید خسارت بدهد

حجت‌الاسلام حکمتعلی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری گفت: مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که منجر با سلب امتیاز سیم‌کارت‌ها و خطوط تلفن ثابت بلااستفاده می‌شد خلاف قانون بوده و قانون‌گذار هرگز چنین اجازه‌ای را به این کمیسیون نداده است.
دیوان عدالت اداری در رأی اخیر خود، بخشی از مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات را که به اپراتورهای تلفن همراه اجازه می‌داد سیم‌کارت‌های بدون استفاده را پس از ۶ ماه مسدود و سلب امتیاز کنند، ابطال کرد.
سیدمهدی حجتی  وکیل دادگستری در این زمینه گفت: سلب امتیاز از مشترکین بدهکار تلفن‌های همراه یا ثابت در تعارض با اصل تسلیط و مخالف با حق مالکیت اشخاص بر امتیازی بود که در راستای استفاده از خطوط ارتباطی تلفنی به آنها اعطا و برایشان ایجاد شده بود که هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با همین استدلال مبادرت به ابطال بخش هایی از مصوبه شماره ۱ جلسه شماره ۱۶۶ مورخ ۳۰. ۰۳. ۱۳۹۲ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که متضمن سلب امتیاز و تخلیه خط تلفن است، کرد.
برخورد با مدیرانی که دغدغه رشد و پیشرفت کشور را ندارند مطالبه مردم است

حجت الاسلام والمسلمین خلیلی معاون اول قوه قضاییه گفت: این مطالبه مردم است که سازمان بازرسی با مدیرانی که دغدغه رشد و پیشرفت کشور را ندارند و موانع ایجاد می‌نمایند، برخورد کند.
خداداد افشاریان بازداشت شد

در هفته گذشته خداداد افشاریان رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال در رابطه با پرونده باشگاه مس رفسنجان به اتهام پرداخت رشوه بازداشت شد.
سال گذشته ۱۶ هزار اقدام اثربخش برای اصلاح امور انجام شد

ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در این سازمان پیشگیری از سوءجریان و فساد به عنوان یک اولویت در دستور کار است به گونه‌ای که اقدامات پیشگیرانه بازرسی قابل قیاس با دستگاه دیگری نیست.
خداییان هفته گذشته به همراه وزیر آموزش و پرورش، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران و رئیس منطقه ۱۲ از حوزه امتحانی مستقر در هنرستان فنی و حرفه‌ای در منطقه ۱۲ بازدید کرد.
توقف ساخت هتل ۳۰ طبقه روی گسل‌های ولنجک با ورود سازمان بازرسی

در هفته گذشته همچنین ساخت و ساز هتل ۳۰ طبقه روی گسل‌های ولنجک به دلیل عدم رعایت قانون در صدور مجوز ساخت این هتل و احداث بیش از ۶ طبقه با ورود سازمان بازرسی کل کشور متوقف شد.
دیوان عدالت اداری مصوبه کمیسیون ماده ۵ شهر تهران درخصوص صدور پروانه ساختمانی هتل ۳۰ طبقه در ولنجک را به جهت عدم رعایت ضوابط و مقررات نقض کرد.
مردم برای تنظیم هرگونه قرارداد با مشاوران حقوقی و وکلا مشورت کنند

اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و سخنگوی قوه قضاییه گفت: از مردم می‌خواهیم برای انجام هرگونه اقداماتی که نیاز به تنظیم قرارد است، با مشاوران حقوقی و وکلا مشورت کنند.
کارشناسان دادگستری علل خشک شدن درختان چیتگر را بررسی می‌کنند

علی صالحی دادستانی تهران در هفته گذشته در پی انتشار اخباری در مورد خشکاندن درختان منطقه چیتگر، هیئتی از کارشناسان رسمی دادگستری را برای بررسی این موضوع انتخاب کرد.
صالحی همچنین گفت: با ختم تحقیقات قضایی و صدور کیفرخواست برای ۸ تن از متهمان پرونده یک شبکه سازمان یافته قاچاق دارو، پرونده به دادگاه ارسال شد.
دادستانی تهران همچنین  برای یک مجری ، بازیگر پرونده قضایی تشکیل داد و به مدیر مسئول یک روزنامه نیز تذکر داد.
آزمون مرحله اول کارآموزی وکالت حذف شد/ مراحل دوم و سوم ادغام می‌شوند

جعفر کوشا رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) از موافقت قوه قضائیه با اصلاح ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری خبر داد.
معاون قوه قضاییه، اقرار فرمانده سابق سنتکام به ترور سردار سلیمانی را محکوم کرد

کاظم غریب آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان، اقرار فرمانده سابق سازمان تروریستی سنتکام آمریکا در ترور شهید سلیمانی را به‌شدت محکوم کرد و گفت: این سخنان، چهره خبیث و جنایتکارانه رژیم آمریکا و مقامات آن را بیش از پیش برای افکار عمومی جهان نمایان‌تر ساخت.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همچنین در پیامی گفت که متولیان دروغین حقوق بشر شاید بتوانند خود را به خواب بزنند، اما وجدان‌های بیدار جهان اجازه ادامه جنایات رژیم صهیونیستی را نخواهند داد.
غریب آبادی با اشاره به اینکه غربی‌ها حقوق بشر را تبدیل به یک ابزار سیاسی و امنیتی کرده‌اند، گفت: آنها به دنبال هدف قرار دادن مبانی دینی و سیاست‌های استکبارستیزی ما هستند و حقوق بشر بهانه‌ای بیش نیست.
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران بازداشت یک تبعه ایرانی توسط پلیس فرانسه به علت دفاع از مردم فلسطین را یک رسوایی برای فرانسه در حوزه حقوق بشر دانست و گفت: در جهت آزادی و پیگیری حقوق این شهروند ایرانی همچنان تلاش خواهیم کرد.
محکومیت ۱۴ سردفتر و تعدادی از کارکنان اداره ثبت اسناد طالقان

حکم محکومیت ۱۴ متهم پرونده شبکه جعل اسناد رسمی و تصاحب املاک مردم از جمله معاون وقت شهرسازی شهرداری و رئیس دفتر وقت شورای شهر طالقان و اشخاص دیگر به اتهام‌های «جعل و استفاده از اسناد مجعول»، «پرداخت و دریافت رشوه»، «کلاهبرداری و پولشویی» صادر شد.
حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز در تشریح جزئیات این پرونده بیان کرد: چهارده نفر از جمله رئیس، معاون وقت و سه نفر از کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان طالقان، یکی از سردفتران اسناد رسمی طالقان، معاون وقت شهرسازی شهرداری و رئیس دفتر وقت شورای شهر طالقان و اشخاص دیگر به اتهام‌های «جعل و استفاده از اسناد مجعول»، «پرداخت و دریافت رشوه»، «کلاهبرداری و پولشویی» تحت تعقیب واقع و سپس محکوم شدند.
دستگیری اعضای یک باند مرتکب اقدامات مجرمانه در دادگستری گیلان

حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و قاضی اجرای احکام کیفری شهرستان لنگرود در استان گیلان اعضای باندی که اقدام به جعل نامه و مختومه کردن چند پرونده کرده بودند را شناسایی کردند.
۳ زندانی ایرانی در قطر به کشور منتقل شدند

عسکر جلالیان معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری  گفت: با همکاری مستمر وزارت‌خانه‌های دادگستری و امورخارجه و پیگیری سفارت کشورمان در دوحه، ۳ نفر از هموطنانمان ضمن برخورداری از عفو، از زندان آزاد و از طریق فرودگاه شهید دستغیب شیراز به کشورمان منتقل شدند. این سه نفر به علت ورود غیرمجاز به آبهای سرزمینی قطر توسط گارد ساحلی آن کشور دستگیر و در زندان به سر می‎‌بردند.
اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول به «اراده ملی» نیاز دارد

غلامعباس ترکی معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور گفت: راه اندازی بانک جامع اطلاعاتی و تعامل بانک‌ها با یکدیگر یکی از الزامات اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول است.
ادبیات قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول «پیچیده» است

حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ادبیات قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول پیچیده است.
جلسه شورای راهبری اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول برگزار شد

صفدر کشاورز معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن بررسی قانون الزام به تنظیم سند رسمی معاملات اموال غیرمنقول گفت: این قانون دارای ۱۵ ماده است که مهمترین مواد این قانون، ماده یک که نقل و انتقالات پس از تصویب این قانون و ماده ۱۰ که نقل و انتقالات قبل از تصویب این قانون را تعیین تکلیف می‌کند، را شامل می‌شود.
کشاورز   با بیان اینکه قانون «الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول» اهدافی را پیگیری می‌کند، گفت: ساماندهی نقل و انتقال اسناد عادی، ساماندهی مشاورین املاک و رفع موانع و تسهیل صدور اسناد از جمله اهداف این قانون است.
قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول هنوز در روزنامه رسمی منتشر نشده است

سید محمد صاحبکار معاون راهبردی قوه قضائیه با تاکید بر اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول گفت: باید ظرفیت‌هایی که در این قانون وجود دارد را شناسایی و سریعا اجرا کنیم.
۶۰ درصد پست‌ها در سازمان پزشکی قانونی بلاتصدی است/ سال گذشته به ۲ میلیون و ۲۰۰ پرونده رسیدگی شد

رضا حاج‌منوچهری معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه فعالیت در سازمان پزشکی قانونی برای پزشکان جذابیت اقتصادی و شغلی ندارد، گفت: ۶۰ درصد پست‌ها در این سازمان خالی مانده است.
ساماندهی ۲۰۰۰ کودک خیابانی/ اصلاحات مقررات مختلف مربوط به کودکان تا پایان سال

علی کاظمی دبیر مرجع ملی حقوق کودک گفت: بناست طبق برنامه‌ای که وزیر دادگستری به ما ابلاغ کرده‌اند تا پایان سال اصلاحات مورد نیاز در قوانین مختلف کودکان را تهیه کنیم.
۴۲۸ نقطه حادثه‌خیز در تهران ایمن‌سازی شد

ابوالفضل نیکوکار معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران از ایمن‌سازی ۴۲۸ نقطه حادثه‌خیز و بهره‌برداری از ۴۲ طرح اصلاح هندسی در راستای ایمن‌سازی و روان‌سازی جریان ترافیک در استان خبر داد.
یک شرکت‌ پتروشیمی به پرداخت ۸۷۲ میلیون دلار محکوم شد

ستار شیرعالی معاون نظارت و بازرسی امور اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور از صدور حکم به محکومیت یکی از شرکت‌های پتروشیمی به پرداخت ۸۷۲ میلیون دلار به نفع شرکت پتروشیمی جم با پیگیری این سازمان خبرداد.
انتقال شرکت‌ها و شعبه از مناطق آزاد به سرزمین اصلی میسر شد

در نشست تخصصی سازمان های مناطق آزاد کشور با سازمان ثبت اسناد و املاک و  با توجه به تحقق شعار سال و برای حل مشکلات عدیده سرمایه گذاران مناطق آزاد در انتقال شرکتها و ایجاد شعبه آنها به سرزمین اصلی و بالعکس که سالها با این مشکل مواجه بودند، شیوه نامه ای تدوین شد.

همچنین ببینید

آیا ۳.۵ میلیون «سرباز فراری» در کشور داریم؟

از نظر قانون، سرباز فراری کسی است که دفترچه سربازی گرفته و یگان خدمتی او مشخص شده باشد اما از رفتن به خدمت سربازی امتناع می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *