ایران آماده همکاری با شانگهای در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم است

تهران- ایرنا- فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و همکاری مرزی برای تأمین امنیت مرزها توسط کشورهای عضو شانگهای تأکید کرد و گفت: این موارد از جمله حوزه‌های مورد علاقه جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با سایر کشورهای عضو است.
به گزارش ایرنا از مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی، سردار احمدعلی گودرزی در دهمین اجلاس روسای سازمان های مرزبانی کشورهای عضو همکاری شانگهای که در چین برگزار شد، گفت: مرزبانی جمهوری اسلامی ایران متشکل از گارد ساحلی و هنگ های مرزی، ثبات و امنیت خود را با قاطعیت رصد و برای ارتقای امنیت و گسترش صلح و دوستی، با حضور مستمر در مرزهای مشترک براساس قوانین و معاهدات مرزی با همسایگان و توسعه اقتصادی در منطقه تلاش می کند.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با ۸ هزار و ۷۵۵ کیلومتر مرز خشکی و آبی در پهنه ۱۶ استان مرزی، با ۱۵ کشور دارای مرزهای مشترک زمینی و دریایی است، افزود: مرزبانان جمهوری اسلامی ایران، ضمن دفاع از تمامیت ارضی کشور، سعی و تلاش وافری دارند تا با در نظر گرفتن حقوق قانونی همسایگان، در زمینه ارتقای روابط فی مابین در همه ابعاد از جمله ایجاد امنیت پایدار و توسعه اقتصادی در منطقه نقش سازنده و اثرگذاری را ایفا کنند.
فرمانده مرزبانی انتظامی ادامه داد: در این راستا هماهنگی دیپلماتیک و اجرای دیپلماسی مرزی با مرزبانان کشورهای همسایه و تبادل تجربیات با هدف ارتقای همکاری های مشترک همواره در دستور کار این فرماندهی قرار دارد.
سردار گودرزی با تأکید بر اینکه موقعیت ژئوپولیتیکی راهبردی ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه قابل چشم پوشی نیست، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن مرز مشترک با کشورهای عضو پیمان شانگهای می تواند به عنوان یک پل ارتباطی و امنیتی مهم در این منطقه ایفای نقش کند.
وی مبارزه با افراط گرایی و تروریسم را مهم قلمداد کرد و افزود: مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرائم سازمان یافته، مبارزه با افراط گرایی و تروریسم، کنترل جریان مهاجرت غیر قانونی و همکاری در زمینه امنیت مرزها از جمله حوزه های مورد علاقه جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با سایر کشورهای عضو است.

این مقام ارشد مرزبانی فراجا با بیان اینکه مرزهای دوستی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کریدور ترانزیتی مهم، زمینه ساز تامین بیش از پیش منافع کشورهای عضو پیمان شانگهای می شود، تصریح کرد: تامین امنیت در تمامی سطوح به خصوص در مرزها موجب ایجاد فرصت های جدید در گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری میان ایران و سایر کشورهای عضو این پیمان می شود.
سردار گودرزی ابراز داشت: در مجموع، فرماندهی مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در پیمان شانگهای می تواند فرصت های مهمی را در زمینه های امنیتی و اقتصادی برای کشورهای عضو فراهم آورد.
وی تأکید داشت: امیدوارم این همکاری ها در آینده بیش از پیش گسترش یابد.
به گزارش ایرنا، بیست و پنجمین نشست کارشناسان مسئول در حوزه مرزبانی کشورهای عضو همکاری شانگهای با حضور سردار احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی انتظامی کشور ۲۰ تیرماه در شهر شانگهای چین برگزار شد.
در این نشست که در راستای گفت‌وگو و آماده‌سازی دیدار روسای مرزبانی کشورهای عضو این سازمان برگزار شد، نمایندگان فرماندهی مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بحث و تبادل نظر با کشورهای عضو، زمینه‌ها و چهارچوب‌های همکاری انتظامی در حوزه‌های مرزبانی را بررسی کردند.
سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین دولتی با هدف همکاری های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و سیاسی است که کشورهای عضو آن در مجموع ۴۳ درصد از جمعیت جهان، ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی، ۲۰ درصد از صادرات، ۲۰ درصد از واردات جهان و حدود ۲۳ درصد از اقتصاد جهانی را در اختیار دارند.
جمهوری اسلامی ایران از دهه گذشته درخواست عضویت رسمی در جمع ۸ عضو این سازمان (چین،‌ روسیه، هند،‌ قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان) را ارائه کرد که سرانجام در شهریور ۱۴۰۰ در تاجیکستان مورد پذیرش قرار گرفت و پس از طی شدن فرآیندهای قانونی داخل سازمان در تیر ۱۴۰۲ به صورت رسمی ایران به این سازمان پیوست.

همچنین ببینید

پلمب ساختمان انجمن جامعه‌شناسی ایران توسط شهرداری تهران

در اقدامی ناگهانی، شهرداری تهران، ساختمان انجمن جامعه‌شناسی ایران را پلمب کرد. این اقدام با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی جامعه‌شناسان و فعالان علوم اجتماعی روبرو شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *