اولویت قراردادن پرونده‌های اقتصادی در سال جاری

رییس دیوان عالی کشور گفت: دادگاه‌ها مکلف‌اند علاوه بر رعایت عدل و انصاف، پرونده‌های اقتصادی و مالی که سابقه رسیدگی دارد را در اولویت قرار دهند.
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در مراسم دیدار نوروزی با کارکنان دیوان عالی کشور، ضمن تسلیت ایام شهادت امیرالمومنین حضرت علی (ع)، با اشاره به اهمیت لیالی قدر اظهار کرد: به فرموده خداوند، شب قدر بالاتر و برتر از هزار ماه است، با فضیلت‌تر بودن این شب قابل درک نیست، انشاالله سعی کنیم از این شب حداکثر بهره را بجوییم.
رئیس دیوان عالی کشور در ادامه با اشاره به برخی فضائل امام علی (ع) گفت: امیرالمومنین مجسمه عدالت بود و تمام عمرش را سایه به سایه در خدمت رسول اکرم و تبلیغ اسلام ناب سپری کرد و به فیض شهادت رسید و دو ویژگی منحصر به فرد داشت که تولدش در کعبه و شهادتش در خانه خدا و محراب عبادت بود.
وی با تبریک سال جدید و تقارن آن با بهار قرآن در ادامه با اشاره به نامگذاری شعار سال (جهش تولید با مشارکت مردم) گفت: این شعار ادامه شعار سنوات گذشته است قطعاً با اشرافی که رهبر حکیم و فرزانه انقلاب دارد مهم‌ترین مساله امروز کشور مساله اقتصاد است البته این به آن معنا نیست که از مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غافل شویم، اما مساله اقتصاد پایه و رکن است و اقتصادی که در مسیر صحیح قرار بگیرد پایه‌ای برای پیشرفت در همه حوزه‌ها است.
رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه عمده مساله مدیریت اقتصاد کشور به دست قوه مجریه و مقننه است، بر نقش قوه قضائیه در رسیدگی عادلانه به پرونده‌های مهم و کلان اقتصادی در تحقق شعار سال اشاره کرد و گفت: دادگاه‌ها مکلف‌اند علاوه بر رعایت عدل و انصاف پرونده‌های اقتصادی و مالی که سابقه رسیدگی دارد را در اولویت قرار دهند. گاهی اوقات اطاله دادرسی موجب خسارت جبران ناپذیر بر اقتصاد کشور و سرمایه گذار، صاحبان صنایع و تولید می‌شود، لذا با برنامه‌ریزی و با دقت و کیفیت مطلوب به این پرونده‌ها رسیدگی شود.
وی با اشاره به نواقص و اشکالات پرونده‌های اقتصادی در دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر گفت: قضات شعب رسیدگی کننده به پرونده‌های اقتصادی در مقام رفع نقص، تدبیری اتخاذ کنند که با دعوت طرفین و یا کارشناسی‌های مورد نیاز، رفع نواقص پرونده‌ها تسریع یابد، همچنین معاونت نظارت دیوان عالی کشور برنامه‌ریزی لازم را برای نظارت ویژه بر پرونده‌های اقتصادی با رؤسای دادگستری‌های سراسر کشور و شعب دادگاه‌ها اتخاذ کنند.
رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: در سال آینده با اصلاح برخی مواد قانون آئین دادرسی کیفری در مجلس شورای اسلامی میزان ورودی پرونده‌ها به دیوان عالی کشور کاهش می‌یابد و انشاالله نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم اولویت کاری دیوان عالی کشور خواهد بود.
وی تصریح کرد: مجموعه اقدامات در دیوان عالی کشور بر اساس برنامه تحولی سال ۱۴۰۳ و برنامه ابلاغی تحول قوه قضائیه با جدیت هر چه بیشتر پیگیری خواهد شد که این امر مرهون تلاش‌های همه همکاران خواهد بود.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه با محکومیت اقدام اخیر رژیم کودک کش و غاصب صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران و شهادت سرداران رشید و پاسداران حریم ولایت گفت: این رژیم غاصب به هیچ قاعده و ضابطه‌ای پایبند نیست و اوج قساوت، درنده خویی را در کشتار مردم فلسطین نشان داد، ان‌شاءالله پاسخ جنایات این رژیم ددمنش با قاطعیت هر چه تمام داده خواهد شد و به دست امت اسلامی شاهد نابودی آن‌ها خواهیم بود.
رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به آمار اعلامی در خصوص تصادفات جاده‌ای در ایام نوروز تصریح کرد: متأسفانه در حوادث رانندگی ایام نوروز حدود ۷۵۰ نفر از هم وطنان‎مان جان خود را از دست دادند و حدود ۲۰ هزار نفر مصدوم شدند که در این خصوص استاندارد بودن اتومبیل‌ها توسط خودروسازها باید مورد توجه جدی قرار گرفته و عوامل انسانی، ایمنی مسیر و جاده که در کاهش یا افزایش آمار تصادفات و تلفات رانندگی تأثیرگذار است، باید آسیب شناسی شود.

همچنین ببینید

توقیف خودرو با بیش از ۵۰ میلیون تومان خلافی

رئیس پلیس‌راه یاسوج: ماموران پلیس‌راه یاسوج-اصفهان حین گشت‌زنی، خودروی پژو پارس را به‌علت حرکات مخاطره‌آمیز و دارا بودن خلافیِ بالا توقیف و به پارکینگ انتقال دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *