تفاهم نامه همکاری‌های علمی و پژوهشی مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد ایران با حضور طهرانچی و اسلام پناه منعقد شد.

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد و سازمان ملی استاندارد ایران

تفاهم نامه همکاری‌های علمی و پژوهشی مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد ایران با حضور طهرانچی و اسلام پناه منعقد شد.به گزارش ایلنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، تفاهم نامه همکاری‌های علمی و پژوهشی مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد ایران به امضای «محمدمهدی طهرانچی» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و «مهدی اسلام پناه» رئیس سازمان ملی استاندارد ایران رسید.
دانشگاه پیشرو در علم وفناوری پشتیبان نظام حکمرانی تنظیم‌گر خواهد بود
طهرانچی در این مراسم با گرامیداشت دهه مبارک فجر گفت: بسیار خوشحالیم که امضای این تفاهم نامه مقارن با ایام مبارک دهه فجر است و امیدوارم تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد که بنای آن با حضور دکتر اسلام پناه از سالهای گذشته قوت گرفته است، با امضای آن گسترش یابد.
وی با بیان اینکه در نظام حکمرانی امروزه، حکمرانی بیشتر از منظر تنظیم‌گری پیش می‌رود، اظهار کرد: در واقع نظام حکمرانی مداخله‌گر به نظام حکمرانی تنظیم‌گر در حال تبدیل است. یعنی دولت‌ها هر چقدر بازوان مداخله‌ای خود را کم کرده و امور را به خود مردم واگذار کنند و فقط از منظر تنظیم‌گری اعمال حاکمیت کنند، این نوع حکمرانی مدرن‌تر و به روزتر است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اساساً نگاه اسلام نیز به این مدل حکمرانی نزدیک‌تر است. برای مثال در زمینه انفاق و زکات جامعه اسلامی نمی‌گوید که دولت مستقیماً به این امور رسیدگی کند، بلکه خداوند می‌فرماید مردم زندگی کنند و از محل امرار معاش زندگی، زکات را پرداخت کنند، حتی در عمل عبادی نیز اینگونه است. برای مثال زکات فطره به عنوان یک کنش تنظیم گرانه مطرح می‌شود.
وی تأکید کرد: این نوع تنظیم‌گری به لحاظ وجود سازمانی مانند سازمان استاندارد در کشور بسیار حیاتی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه با فرض وجود حکمرانی تنظیم‌گر در جامعه، این تنظیم‌گری بدون علم و فناوری و پیشرانی در علم و فناوری بی‌معنا است، گفت: امروز مداخله بشر در حوزه پیشرانی علم و فناوری از انحصار دانشگاه‌ها و دانشمندان مستقل درآمده و به سمت شرکت‌های فراملیتی رفته است. این شرکت‌های فراملیتی در حوزه‌های مختلف از جمله بذر، دارو، نفت و… فعالیت می‌کنند. در واقع این حوزه‌ها دیگر در اختیار دانشمندان مستقل نیست، بلکه دانشمندان در قالب شرکت‌های فراملیتی عمل می‌کنند و بر شرکت‌های فراملیتی نیز مسائل تجاری حاکم است.
وی ادامه داد: اگر کشوری بخواهد خود را از آسیب این موضوع خلاص کند، لازم است یک دانشگاه پیشرو در علم وفناوری پشتیبان تنظیم‌گری آن باشد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: دانشگاه بیش از خود فناوری خالق روشهای استاندارد و تنظیم‌گری است. دانشگاه بیش از آنکه یک خدمات دهنده استاندارد باشد، باید یک تولید کننده استاندارد باشد. پس برای اینکه شما یک تولید کننده استاندارد باشید، باید یک خدمات دهنده خوب استاندارد هم باشید.
وی تأکید کرد: براین مبنا ما در دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان استاندارد را امضا خواهیم کرد و خوشحالیم که با مجموعه‌ای از فرزندان عالم و پایبند به اصول انقلاب اسلامی همکاری داریم و امیدواریم که این حرکت به خوبی اجرایی شود.
طهرانچی خاطرنشان کرد: موضوع مهم دیگر این است که امر فناوری و امور زندگی مردم و مداخله‌های فناوری در زندگی مردم بسیار پیچیده شده است و دیگر تنها با یک دستورالعمل و جداول خاصی نمی‌توان زندگی مردم را اداره کرد. در این زمینه سؤالات جدی پیش روی زندگی مردم قرار گرفته که ساده‌ترین آن موضوع «تراریخته» است. امروز هیچکس به صورت محکم نمی‌تواند بگوید تراریخته خوب است یا خیر؟ در این زمینه با یک مسأله علمی نمی‌توان سیاسی برخورد کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز پیشرفت علم و دست ورزی بشر در نظام آسمان و زمین مطرح است، گفت: دست ورزی بشر هر چقدر جلوتر می‌رود، ما باید برای تشخیص اینکه آثار و پیامد این امر چه می‌تواند باشد، علم خود را زیاد کنیم.
دانشگاه آزاد به عنوان یک دانشگاه در تراز بسیار موفق عمل خواهد کرد
در ادامه مراسم مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با تبریک ایام دهه فجر گفت: حاکمیت در جایگاه هدایت، کنترل و نظارت باید جلوه‌گری نماد و نمود خود را داشته باشد. سازمان ملی استاندارد نیز به جهت وظایف حاکمیتی که در قانون پیش بینی شده، باید در این مسیر حرکت کند.
وی ادامه داد: در روایات و احادیث آمده است «آنچه که خیرش برای زمین باقی می‌ماند، می‌ماند و آنچه که به هر دلیلی به بشر و انسانها خیری نمی‌رساند، رفتنی است». براین اساس به نظر بنده دانشگاهی از جنس دانشگاه آزاد اسلامی با امکانات فراوانی که دارد و توسط امام خمینی (ره) تأسیس شد، به جهت اینکه یک خیر همگانی است، ماندنی خواهد بود. این دانشگاه برای تداوم ماندن به حرکاتی نیاز دارد. مصداق دانشگاه‌های ماندنی در عصر جدید، دانشگاه‌های پیشرو هستند.
اسلام پناه با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برای پیشرو بودن هیچگونه کم و کسری ندارد، اظهار کرد: این دانشگاه دارای امکانات بسیار خوب، سرمایه اجتماعی و انسانی مناسب، کارکنان شایسته، سرمایه‌گذاری‌های در نظام آزمایشگاهی بسیار متناسب، اعضای هیأت علمی توانمند است که در سالهای اخیر و با حضور دکتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاقات بسیار خوبی نیز افتاده که با تغییر زیست بوم همراه بوده است. بحث ایجاد سراهای نوآوری به جهت تغییر اکوسیستم یکی از فعالیت‌های مناسب دکتر طهرانچی بود.
وی با بیان اینکه ما در سازمان استاندارد به عنوان بخشی از دولت وظیفه داریم که به دانشگاه آزاد اسلامی کمک کنیم، گفت: سازمان استاندارد کشور طبق قانون چهار مأموریت و تکلیف صریح دارد. این مأموریت‌ها شامل استانداردسازی، اوزان و اندازه شناسی، تأیید صلاحیت و ارزیابی انطباق است. مبتنی بر این چهار وظیفه ما مأموریت داریم که هدایت، کنترل و نظارت را جلوه بخشی کنیم.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در هر چهار حوزه مأموریتی سازمان استاندارد، استعداد کمک کردن به ما را دارد. این دانشگاه در حوزه استانداردسازی با ظرفیت عظیمی از اعضای هیأت علمی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. همچنین در حوزه اوزان و اندازه‌شناسی این دانشگاه با سرمایه‌گذاری خوبی که در آزمایشگاه‌ها داشته می‌تواند مؤثر واقع شود.
اسلام پناه افزود: در حوزه تأیید صلاحیت نیز دانشگاه آزاد اسلامی شرایطی ایجاد کرده که آزمایشگاه‌های وابسته به دانشگاه، آزمایشگاه‌های همکار و آزمایشگاه‌هایی که توسط اساتید این دانشگاه به طور دانش بنیان تأسیس شده اند، بتوانند در فضای زیست بوم نوآوری به آزمایشگاه‌های بازرسی سری ۱۷۰۰۰.۱۷۰۲۵ و ۱۷۰۲۶ تبدیل شوند و بتوانند ارزش ایجاد کنند. درخصوص مأموریت چهارم که موضوع ارزیابی انطباق است نیز دانشگاه آزاد اسلامی مؤثر خواهد بود. این مأموریت مبتنی بر آزمایشگاه‌های اعتباربخشی شده است و این ظرفیت در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.
وی تأکید کرد: جدا از این ظرفیت‌هایی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، این دانشگاه دارای یک ظرفیت عظیم‌تر است و آن این است که می‌خواهد یک دانشگاه در تراز باشد. دانشگاهی که بناست در تراز باشد و عرصه جغرافیایی آن یک عرصه وسیع است و بار سنگینی بردوش آموزش عالی کشور برداشته است، می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌ها و امکاناتی که دارد، مباحث را بسط و گسترش ویژه‌ای بدهد و بسیار موفق عمل کند.
رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از آنجایی که دولتی نیست، می‌تواند بهتر عمل کند، گفت: مجموعه‌های دولتی مسائل خاص خود را داشته و به خاطر بروکراسی و دیوان سالاری‌های موجود در این مجموعه ها، فعالیت‌ها با محدودیت‌هایی روبه رو است، اما دانشگاه آزاد اسلامی چنین مشکلاتی را ندارد. همچنین از زمان حضور دکتر طهرانچی در این دانشگاه شرایط اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی که دارای مشکلاتی بود، بهبود یافته و خبرهای خوشی در این دانشگاه ایجاد شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: تفاهم نامه همکاری مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی وارد فاز عملیاتی و اجرایی شود.
همچنین در این مراسم دکتر عبدالله محمدی مدیراداره کل شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گزارشی از تأسیس، راه اندازی و آزمایشگاه‌های در حال استقرار دانشگاه آزاد اسلامی در تمام استانها ارائه داد و گفت: در حال حاضر ۹ آزمایشگاه استاندارد در دانشگاه آزاد اسلامی در یکسال اخیر استقرار پیدا کرده و ۹۴ آزمایشگاه در حال استقرار است که کارهای اولیه آن انجام شده است.
محمدی در این زمینه به دو استان هرمزگان و تهران اشاره کرد و گفت: در استان هرمزگان ۹ آزمایشگاه در حوزه مشتقات نفتی، بتن و مکانیک پاک، مجتمع آزمایشگاهی استاندارد، آنالیز دستگاهی، ایجاد کلینیک گیاه پزشکی، آزمایشگاه آب و خاک و مهندسی مواد در حال استقرار است. همچنین در استان تهران، ۲۴ آزمایشگاه عضو شبکه فناوری راهبردی است و ۲۹ آزمایشگاه در حوزه‌هایی از جمله محیط زیست و عمران، غذا و دارو، فیزیک، زیست شناسی، برق هوشمند، بیومتریال، کشاورزی، جذب اتمی، بتن و… در حال استقرار است.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه انرژی، صنایع فلزی و غیرفلزی و صنایع غذایی وارد فعالیت شده، امکان‌سنجی با سازمان استاندارد انجام شده، امکانات استخراج شده و در فاز صحت‌سنجی به سر می‌برد. همچنین این دانشگاه در حوزه صنعت جوش و گوهرسنگ نیز وارد فعالیت شده است.
محمدی افزود: همچنین دوره‌های توانمندسازی برای فرایند استانداردسازی با همکاری سازمان استاندارد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در حال برگزاری است.
گفتنی است تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان استاندارد ایران به منظور برقراری امکان تعامل، همکاری و هم افزایی بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد به منظور تجمیع توانایی نیروی انسانی و ظرفیت‌های متقابل فنی و آزمایشگاهی منعقد شده است.
دستیابی به راهکارهای مشترک در جهت گسترش فناوری و استانداردسازی آن، همکاری در جهت بالابردن دانش و ارزشهای علمی و فرهنگی دانشگاه و سازمان، انتقال تجربه به صورت مشترک بین دانشگاه و سازمان، همکاری در زمینه تحقق اسناد بالادستی پیرامون توسعه علمی و فناوری و رشد تولید محصولات فناورانه و دانش بنیان از جمله اهداف تفاهم نامه همکاری‌های مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان ملی استاندارد ایران است.

همچنین ببینید

ظرفیت‌سازی برای اعزام بیش از ۵۱ هزار زائر در اسفند ماه به عتبات

​معاون امورعتبات سازمان حج و زیارت درنشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت از ظرفیت‌سازی برای اعزام ۵۱۹۰۰ زائر درقالب کاروان‌های زیارتی تحت نظارت سازمان حج و زیارت درسفرهای زمینی و هوایی به عتبات عالیات دراسفند ماه خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *