اعتراض جمعی از فعالان محیط زیست خوزستان به مالچ‌پاشی

این فعال محیط زیست اظهار کرد: مالچ پاشی و بعد از آن کهور کاری باعث ایجاد اکوسیستم جدیدی در منطقه می‌شود که باعث خروج جانواران بومی از آن منطقه خواهد شد و یا در هنگام مالچ پاشی به دلیل دمای بالای مالچ امکان مرگ این جانواران نیز زیاد است.جمعی از فعالان محیط زیست خوزستان در اعتراض به اجرای طرح مالچ‌پاشی در استان امروز شنبه مقابل ساختمان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان تجمع کردند.
به گزارش ایرنا یک فعال محیط زیست و نماینده حقوقی انجمن محیط زیست شوش حاضر در این تجمع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در حال حاضر مالچ‌پاشی در غرب کرخه در حال انجام است و فعالان محیط زیست همواره نسبت به این اقدام در استان معترض بوده‌اند.
احمد زالی گفت: اکوسیستم بیایانی و نیمه‌بیابانی در خوزستان منحصر به فرد است و گونه‌های گیاهی و جانوری بی نظیری دارد که باید همچون اکوسیستم‌های دیگر حفظ شود.
وی ادامه داد: فعالان محیط زیست با مالچ پاشی و بعد از آن کهورکاری در این منطقه مخالف هستند چرا که باعث از بین رفتن این اکوسیستم طبیعی در منطقه می‌شود.
این فعال محیط زیست اظهار کرد: در مناطق اطراف ماسه‌زارهای کرخه زمین کشاورزی و یا روستایی وجود ندارد که با مالچ پاشی نیاز به تثبیت آن باشد.
زالی اضافه کرد: چند هفته گذشته نیز تعدادی از فعالان محیط زیست استان با حضور در کارگاه مالچ پاشی استان اعتراض خود را اعلام کردند اما اداره کل منابع طبیعی خوزستان این اقدام را مثبت و به نفع محیط زیست دانست.
این فعال محیط زیست از دیگر مضرات مالچ پاشی را جذب بیشتر نور خورشید در سطح زمین به دلیل رنگ این محصول نفتی و گرم‌تر شدن هوای استان اعلام کرد.
وی گفت: این موضوع با دادستان کرخه مطرح شد اما ایشان اعلام کردند این مورد باید از دادستانی استان پیگیری شود، فعالان محیط زیست در نظر دارند که این اقدام را از دستگاه قضای استان پیگیری کنند.
زالی با بیان اینکه مالچ پاشی باعث از بین رفتن گونه‌های خاص جانوری در منطقه خواهد شد تصریح کرد: افعی شاخ دار عربی و یا نوعی سومار از خانواده آگاما در ماسه‌زارهای این منطقه زندگی می‌کنند که با مالچ پاشی حیات این جانواران در استان به خطر می‌افتد.
این فعال محیط زیست اظهار کرد: مالچ پاشی و بعد از آن کهور کاری باعث ایجاد اکوسیستم جدیدی در منطقه می‌شود که باعث خروج جانواران بومی از آن منطقه خواهد شد و یا در هنگام مالچ پاشی به دلیل دمای بالای مالچ امکان مرگ این جانواران نیز زیاد است.

همچنین ببینید

پانصد بانوی ایرانی در ندامتگاه‌های کشور زندانی هستند

سید اسداله جولایی رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اعلام این خبر گفت: از جمعیت ۱۲۵۶۵ نفره زندانیان جرایم غیرعمد متاسفانه ۵۵۷ نفر را بانوان ایرانی شامل می‌شوند که عموما بابت عجز در پرداخت قروض، ضمانت‌های نابجا یاعدم استطاعت در تسویه اقساط در بند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *