اطفای ۲۷ فقره حریق لرستان با حضور بیش از ۲ هزار نفر ادامه دارد

تهران – ایرنا- سخنگوی مدیریت بحران کشور تاکنون عملیات اطفای حریق ۲٧ فقره آتش‌سوزی با ظرفیت ۲ هزار و ۱۲۰ نفر و بکارگیری ۱٥٧ دستگاه دمنده و ۱۰ دستگاه خودروی آتش‌نشان به همراه ۳٥ سورتی پرواز بالگرد برای خاموش کردن حریق هوایی و هلی‌برد افراد و تجهیزات در مناطق مختلف استان لرستان استفاده شده و همچنان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا از سازمان مدیریت بحران کشور، ‌حسین ظفری در خصوص آتش سوزی های استان لرستان گفت: به منظور ارتقای آمادگی و جلوگیری از وقوع حریق در عرصه های طبیعی، سازمان مدیریت بحران کشور این موضوع را در اولویت برنامه های ماه های اخیر خود قرار داده است و علاوه بر برگزاری مانورها و نشست های آموزشی؛ با ارسال دستورالعمل های مربوطه به استانداران با توشیح وزیر کشور، تمام تدابیر لازم اتخاذ کرده وستاد مدیریت بحران استان لرستان ملزم شد با اعلام آماده باش کامل نیروها، تشکیل تیم های پایش و گشت زنی ۲۴ ساعته در مناطق بحرانی و مستعد وقوع آتش سوزی، ایجاد برج های دیده بانی اقدامات لازم را انجام دهند.
آمادگی کامل در خصوص مقابله با حریق
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: جلسه اضطراری با حضور مدیران ارشد وزارت جهادکشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان ستادکل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، جمعیت هلال احمر، سازمان برنامه و بودجه به ریاست وزیر کشور به منظور ایجاد هماهنگی لازم و تسهیل در امر تامین منابع مالی، ایجاد پایگاه های امداد هوایی و تجهیز و راه اندازی بالگردهای اطفای حریق هوایی، تقویت توان عملیاتی و تجهیزاتی یگان های حفاظت سازمان های منابع طبیعی و محیط زیست برگزار شد که در آن بر آمادگی کامل در خصوص مقابله با وقوع حریق در این عرصه ها تاکید شد.

وی افزود: در این جلسه با توجه به گستردگی و حجم وقوع حریق در استان های غربی کشور، وزیر کشور دستورات لازم جهت استفاده از ظرفیت اطفاء حریق هوایی و منابع انسانی را به نهادهای نظامی و دستگاههای اجرایی ذیربط را صادر کرد.
ظفری گفت: اوایل ماه گذشته به علت گرمای هوا، وقوع صاعقه های گسترده و کاهش رطوبت جو و عوامل انسانی شاهد وقوع حریق هایی در عرصه های طبیعی استان لرستان بودیم که بلافاصله استاندار و فرمانداران با تشکیل جلسات ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و برگزاری جلسه شورای تامین استان و شهرستان های مربوطه، هماهنگی و انسجام مناسبی را جهت تسریع در عملیات اطفای حریق ایجاد کردند و با مشارکت قابل قبول دستگاه های عضو و نیروهای مردمی نسبت به مهار و کنترل آتش تاکنون اقدام لازم انجام شد.

این عضو شورای عالی مدیریت بحران کشور گفت: با توجه به تکلیف سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست در اطفای حریق عرصه های طبیعی، اداره کل مدیریت بحران استان به منظور اتخاذ تمهیدات و انجام اقدامات پیشگیرانه در راستای مدیریت و اطفای حریق های احتمالی، با تامین اعتبار از محل منابع داخلی نسبت به خریداری و توزیع تعداد ۳۰ دستگاه دمنده، لباس، آتش کوب، پوتین، کلاه، چفیه و تجهیزات بین فرمانداران اقدام کرد و باتوجه به گستردگی جنگل‌ها و مراتع استان به فرمانداران ابلاغ شد از محل اعتبارات دهیاری ها نسبت به خرید دستگاه دمنده و تجهیزات اطفاء حریق اقدام کنند.
استقرار یک بالگرد با تجهیزات اطفا حریق
ظفری اشاره کرد که در راستای حفظ و حراست از عرصه های طبیعی و سرمایه های ملی، سازمان مدیریت بحران کشور با هماهنگی جمعیت هلال احمر اقدام به استقرار یک فروند بالگرد با تجهیزات اطفا حریق به صورت آماده به کار در استان لرستان کرده است. همچنین در راستای اجرای ماده ۴ آیین نامه نحوه تامین، نگهداری و هماهنگی تجهیزات و ماشین آلات در مدیریت بحران اداره کل مدیریت بحران استان نسبت به برنامه ریزی، توزیع و اعزام ماشین آلات آتش نشانی شهرداری های مناطق سردسیر استان به شهرستان های گرمسیر و دارای خطرپذیری بالای حریق در مزارع، جنگل ها و مراتع تا پایان فصل جاری اقدام کرده است.

وی افزود:‌ با عنایت به وقوع آتش سوزی اخیر بلافاصله نسبت به فراخوان نیرو و امکانات و تجهیزات برای اعزام به منطقه اقدام شد که به دلیل صعب العبور بودن منطقه، عدم توانایی پرواز بالگرد پس از غروب آفتاب، وزش باد، بالا بودن دمای محیط و پوشش غنی مرتع، باعث گستردگی حریق و امکان اطفاء حریق صرفاً از طریق اقدامات زمینی و نیروهای انسانی میسر نشد.
سازمان مدیریت بحران کشور به محض اطلاع از طریق استان نسبت به هماهنگی اعزام دو فروند بالگرد آب پاش و هلی برد نیروهای عملیاتی (یک فروند بالگرد هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر) اقدام کرد و عملیات اطفای حریق همچنان ادامه دارد.
معاون پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تا کنون عملیات اطفای حریق ۲٧ فقره آتش سوزی با ظرفیت ۲ هزارو ۱۲۰ نفر روز عوامل اجرایی منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست، جمعیت هلال احمر، جهاد کشاورزی، دهیاری ها، نیروهای بسیج و تشکل های مردمی و به کارگیری ۱٥٧ دستگاه دمنده و ۱۰ دستگاه خودروی آتش نشان به همراه ۳٥ سورتی پرواز بالگرد به منظور اطفاء حریق هوایی و هلی برد نفرات و تجهیزات در مناطق مختلف استان استفاده شد.
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: سازمان مدیریت بحران کشور اقدام به هماهنگی با نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور استفاده از خدمات یک فروند هواپیمایی ایلیوشن جهت اطفای حریق هوایی کرده است.

همچنین ببینید

گسترش جنگ به اروپا؛ چرا حزب الله قبرس را تهدید کرد؟

طی ۹ ماه اخیر نگرانی اصلی مقامات غربی، کشورهای عربی و ایران آن بود که دامنه جنگ غزه از جغرافیای فلسطین اشغالی خارج شده و به سایر نقاط غرب آسیا و حتی محدوده شمال اقیانوس هند گسترش یابد. اظهارات بی‌سابقه دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص احتمال کشیدن شدن جنگ به جزیره قبرس سبب شده است تا مقامات نیکوزیا و سران اتحادیه اروپا با نگرانی بیشتری تحولات جاری در منطقه را رصد کنند. سوال کلیدی آن است که در صورت آغاز ماجراجویی جدید اسرائیل در جنوب لبنان، حزب الله قبرس را هدف قرار خواهد داد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *