معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: مهرسال آینده سرودهایی را خواهیم داشت که متن اصلی آن‌ها از کتاب‌های درسی برداشته می‌شود و در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.

اشعار کتاب‌های درسی “سرود مدارس” می‌شود

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: مهرسال آینده سرودهایی را خواهیم داشت که متن اصلی آن‌ها از کتاب‌های درسی برداشته می‌شود و در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌السلام محمدحسین پورثانی؛ معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در ویژه‌برنامه «مدرسه قوی ایران قوی» شبکه شاد در رابطه با توسعه فعالیت‌های هنری، به‌خصوص فعالیت در حوزه سرود عنوان کرد: همه ما از دوران نوجوانی و دانش‌‌آموزی آنچه در خاطرمان باقی مانده برنامه‌های هنری است اما هم اکنون مدرسه فراموش شده و قله‌ای به نام جشنواره وجود دارد.
وی افزود: امسال برنامه‌ریزی کردیم تا مدرسه قله باشد برای مثال هفته مدرسه آرمانی اجرا شد که دانش‌آموزان در حوزه سرود، روزنامه دیواری و تئاتر توانستند فعالیت‌های خود را به مرحله اجرا برسانند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در سال تحصیلی جاری چندین پویش ملی در وزارت آموزش و پرورش شکل گرفت که «یک صدا ایران» اولین پویش بود که با آغاز سال تحصیلی شاهد اجرای آن بودیم، پس از آن پویش «نسل آرمانی» را داشتیم که اتفاق بسیار بزرگی بود و گروه‌های سرود بزرگ و کوچک از آن استقبال کردند.
وی افزود: پویش سوم طی چند وقت اخیر اجرا شد که سرود «قله‌های روشن» مضمون اصلی آن بود، این پویش با تمرکز بر صحبت‌های رهبر انقلاب که گفتند «نزدیک قله‌ایم»، راه‌اندازی شد، از نماهنگ تصویری این پویش نیز رونمایی می‌شود و دانش‌آموزان در سراسر کشور با آن همخوانی خواهند کرد.
مدارس می‌توانند با معلمان برای فعالیت‌های “فوق برنامه” قرارداد منعقد کنند
پورثانی گفت: در کنار برگزاری جشنواره تئاتر درسی، قرار بر این است که جشنواره سرود درسی و استفاده از پتانسیل رسمی کتاب‌های درسی مورد توجه قرار گیرد، به نحوی که بستر سرودها کتاب‌های درسی باشد، در آینده‌ای نزدیک با استفاده از رمزینه داخل کتاب‌ها اشعار  تبدیل به سرود خواهد شود.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: به یاری خدا تا مهرماه سال آینده سرودهایی را خواهیم داشت که متن اصلی آن‌ها از کتاب‌های درسی برداشته می‌شود و در اختیار همکاران و دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.
پورثانی درباره شکوفایی استعداد هنری دانش‌آموزان گفت: یکی از وظایف معاونت پرورشی به فعلیت رساندن استعداد دانش‌آموزان است. جشنواره‌های «کارینو»، «ماها»، «فردا» و مسابقات قرآنی از جمله فعالیت‌های انجام شده در راستای این وظیفه مهم‌ معاونت است. همچنین یکی از شاخص‌ترین کارها تفاهم سه‌جانبه میان صداوسیما، شبکه شاد و معاونت پرورشی در جهت برگزاری رویدادی ملی در خصوص به فعلیت رساندن و قوی کردن دانش‌آموزان است و قله این رویداد، رویدادی بزرگ و تلویزیونی است. این فرایند از مدرسه شروع می‌شود و تا سطح ملی ادامه خواهد یافت و امیدواریم منجر به استعدادیابی و توانمندی دانش‌آموزان شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: همچنین سایت مشخصی را برای بحث ایده‌های دانش‌آموزی طراحی می‌کنیم، البته دانش‌آموزان می‌توانند از طریق شبکه شاد ایده‌های تربیتی قابل اجرای خود را برای ما ارسال کنند تا در کنار جشنواره ایده‌های برتر تربیتی که هم اکنون در حال اجراست به آن‌ها نیز توجه شود. در جشنواره «الف‌تا» سال آینده به ایده‌های دانش‌آموزی می‌پردازیم.
وی در رابطه با تشکل‌های دانش‌آموزی گفت: این تشکل‌ها بستر رشد و هویت‌بخشی است، بسیاری از افرادی که در جامعه به رشد و بالندگی رسیده‌اند در تشکل‌های دانش‌آموزی حضور داشته‌اند. همچنین یکی از موارد مهم برنامه‌های فراگیر پرورشی عضویت دانش‌آموزان در تشکل‌های دانش‌آموزی است که باید بسیار جدی گرفته شود. علاوه بر این موارد باید نقش‌های مختلف واقعی را برای دانش‌آموزان تعریف کنیم تا دانش‌آموز احساس نکند کار غیر ضروری را برعهده دارد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه باید اقتضائات دانش‌آموزان را در اولویت قرار داد، افزود: برنامه‌ها باید با توجه به ضروریات امروز دانش‌آموز طرح شود و همخوانی داشته باشد. باید شاهد تلفیق بین برنامه درسی و پرورشی باشیم و دیگر برنامه‌های پرورشی را فوق برنامه ندانیم، بلکه آن‌ها باید برنامه اصلی و همیشگی مدرسه باشند.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

پانصد بانوی ایرانی در ندامتگاه‌های کشور زندانی هستند

سید اسداله جولایی رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اعلام این خبر گفت: از جمعیت ۱۲۵۶۵ نفره زندانیان جرایم غیرعمد متاسفانه ۵۵۷ نفر را بانوان ایرانی شامل می‌شوند که عموما بابت عجز در پرداخت قروض، ضمانت‌های نابجا یاعدم استطاعت در تسویه اقساط در بند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *