استفاده غیر درمانی از وسایل امدادی ممنوع است

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور گفت: هر گونه استفاده غیردرمانی از وسایل امدادی ممنوع است و در صورتی که در این خصوص گزارشی مبنی بر تخلف از سوی آمبولانس‌های خصوصی صورت گیرد، با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور گفت: هر گونه استفاده غیردرمانی از وسایل امدادی ممنوع است و در صورتی که در این خصوص گزارشی مبنی بر تخلف از سوی آمبولانس‌های خصوصی صورت گیرد، با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ‌دکتر امین صابری نیا در خصوص نحوه نظارت بر آمبولانس‌های بخش خصوصی اظهار کرد: اگر از یک وسیله نقلیه امدادی برای امور شخصی استفاده شود، تخلف محسوب می‌شود و در نامه ای نیز به دانشگاه‌های علوم پزشکی تأکید کرده‌ایم که در صورت مشاهده تخلف، برخوردهای قانونی را صورت دهند.

وی تصریح کرد: اگر موردی خلاف قانون فوق الذکر صورت گیرد، پرونده آمبولانس خصوصی به کمیسیون ماده 11 در دانشگاه مربوطه رفته و در آن دانشگاه مقامات قضایی و اجرایی مانند قاضی، معاونت درمان و تعزیرات حکومتی تصمیم گیری می‌کنند و بر اساس قوانین تعزیرات با متخلف برخورد لازم صورت می‌گیرد.

صابری نیا افزود: در صورت تشخیص تخلف، با افراد خاطی برخورد می‌شود که می‌تواند شامل جریمه‌های نقدی، زندان و پلمپ کردن آمبولانس خصوصی باشد که نهایتا در صورت تشخیص به پلمپ کردن آمبولانس خصوصی، پرونده به کمیسیون ماده 20 ارسال و لغو پروانه می‌شود.

رییس اورژانس کشور با اشاره به اینکه مردم و ارگان‌ها می‌توانند تخلفات آمبولانس‌های خصوصی را گزارش دهند، افزود: پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند این آمبولانس‌ها را مورد بررسی قرار دهد، به گونه‌ای که این آمبولانس‌ها تنها موظف به انتقال بیمار یا جسد بوده و در صورت اقدامی جز شرح وظایف مشخص باید تخلف آنها گزارش شود.

صابری‌نیا ادامه داد: مرکز فوریت‌های پزشکی کشور تنها در صورتی می‌تواند به تخلفات آمبولانس‌های بخش خصوصی رسیدگی کند که مواردی از شکایت گزارش شده باشد و پس از دریافت گزارش تخلف صورت گرفته مورد بررسی قانونی قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: بر اساس قانون هر گونه استفاده غیردرمانی از وسایل امدادی ممنوع است.

رئیس اورژانس کشور با قدردانی از فعالیت همکاران خود تصریح کرد: تاکنون مواردی از تخلف خودروهای امدادی به صورت مکتوب گزارش نشده است و فعالان این بخش نیز در کنار سایر کادر درمانی تلاش می‌کنند با انتقال و جابجایی به موقع بیمار در بهبودی بیماران نقش موثری را ایفا کنند.

بنابر اعلام وبدا؛ صابری نیا همچنین با توجه به لزوم همکاری و مساعدت در جهت تسریع جابجایی بیماران با آمبولانس‌های دولتی و خصوصی، از عموم هموطنان خواست به محض مشاهده خودورهای آمدادی با آژیر روشن به سرعت راه را برای عبور این خودروها باز کنند تا با انتقال سریع بیماران به مراکز درمانی اقدامات لازم برای بهبودی آنان صورت گیرد.

همچنین ببینید

اقدامات انتظامی و امنیتی پلیس پیش از مراسم جشن غدیر+ فیلم

پلیس تهران بزرگ پیش از شروع مراسم جشن عید غدیر اقدامات امنیتی و انتظامی را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *