آیا ۳.۵ میلیون «سرباز فراری» در کشور داریم؟

از نظر قانون، سرباز فراری کسی است که دفترچه سربازی گرفته و یگان خدمتی او مشخص شده باشد اما از رفتن به خدمت سربازی امتناع می کند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در جریان آخرین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم که امروز سه شنبه برگزار شد، یکی از کاندیداها (امیرحسین قاضی زاده) به بخشی از برنامه خود درباره حل مسئله سربازی پرداخت و گفت: “دیوار سخت سربازی اجباری را برای همیشه از مقابل جوانان ایرانی برخواهم داشت و ابتدا با ایجاد طرح فروش خدمات سربازی تکلیف سربازان فراری را مشخص خواهم کرد و بعد هم سربازی اجباری را با سربازی حرفه‌ای جایگزین خواهم کرد.”
همچنین قاضی زاده هاشمی بیان کرد: “در کشور 3.5 میلیون سرباز فراری داریم که چندین سال از مدت خدمت سربازی آنها گذشته است، وضعیت این سربازان را با همفکر ستادکل نیروهای مسلح تعیین تکلیف کرده و سرباز حرفه‌ای را جایگزین سربازی اجباری خواهم کرد.”
پنجمین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصادی
این درحالیست که تعداد 3.5 میلیون نفر «سرباز فراری» عنوان درستی نیست و درحقیقت ما در کشور با حدود 3 میلیون نفر «بلاتکلیف» مواجهیم که این تعداد از نگاه ستادکل نیروهای مسلح به 3 دسته اصلی تقسیم می‌شوند.
افرادی که هنوز کارت سربازی قدیمی دارند و کارت هوشمند نگرفته اند، افرادی که به دلیل شرایط معیشتی یا جسمی نامناسب مشمول معافیت‌های پزشکی، کفالت و… هستند که هنوز اقدامی برای دریافت کارت معافیت نکردند و تعدادی نیز متعهدین خدمت آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و… هستند که اقدامی برای دریافت کارت پایان خدمت نکرده‌اند را به اصطلاح فرد بلاتکلیف گفته می شوند.
مشمولان بالای 35سال وحداقل دارای 2فرزند از سربازی معاف شدند
در واقع به هر فردی که وضعیت خدمت سربازی خود را تعیین تکلیف نکرده باشد (به هر دلیلی) فرد «بلاتکلیف» گفته می شود و نه «سرباز فراری».
از نظر قانون، سرباز فراری کسی است که دفترچه سربازی گرفته و یگان خدمتی او مشخص شده باشد اما از رفتن به خدمت سربازی امتناع می کند؛ چنین فردی سرباز فراری است.
گفتنی است که بر اساس اطلاعات کسب شده خبرنگار تسنیم کمتر از یک میلیون نفر سرباز غایب داریم که در قیاس با جامعه مشمولین تعیین تکلیف شده (دارای کارت پایان خدمت یا کارت معافیت) از سال 1355 تا سال 1385، عدد بسیار ناچیزی است.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

جزئیات حریق در بیمارستان شریعتی تهران/بیمارستان قبلا اخطار ایمنی دریافت کرده بود

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران آخرین وضعیت حریق رخ داده در بیمارستان شریعتی تهران را تشریح کرد و گفت که این بیمارستان قبلا اخطار ایمنی دریافت کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *