“آواکس” آمریکایی علت اصلی شهادت شهدای غواص

دادگاه پرونده شهدای غواص با دادخواهی ۴۲ نفر از خانواده‌های شهدای غواص به‌طرفیت دولت آمریکا و سردمداران آن برگزار شد؛ آنچه باعث شکست ایران در عملیات کربلای چهار شد، نه جاسوسی بود و نه چیز دیگری بلکه پرنده آمریکایی”آواکس” عملیات کربلای ۴ را برملا کرد.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شهدای غواص امروز دوشنبه 18 تیرماه در شعبه 55 امور بین‌الملل دادگستری استان تهران به‌ریاست قاضی مجید حسین‌زاده برگزار شد. در ابتدای این دادگاه، قاضی حسین‌زاده با بیان سخنانی اظهار کرد: این دادگاه با دادخواهی 42 نفر از خانواده‌های معظم شهدای غواص به‌طرفیت 65 خوانده شامل دولت ایالات متحده آمریکا و سردمداران این دولت تشکیل شده است.
وی ادامه داد: این دادگاه مطابق قانون اقدام متقابل و قانون الزام جمهوری اسلامی ایران به پیگیری خسارات شهروندان خود صالح به رسیدگی است.
رئیس مرکز وکلا: علیه آمریکا از طرف خانواده‌های شهدای غواص ‌شکایت خواهیم کرد
قاضی دادگاه افزود: بر اساس تحقیقات و اظهارات خواهان تا حدودی اجمالاً و تفصیلاً محرز شده است که اقدامی که منجر به شهادت و دادخواهی در این پرونده شده است با پشتیبانی مالی و لجستیکی دولت آمریکا انجام شده است.
قاضی حسین‌زاده یادآور شد: دادخواهان در این پرونده خانواده‌های شهدای غواص هستند که مطالبه خسارات معنوی وارده و نیز خسارات مادی و تنبیهی از طرفیت را دارند.
در ادامه جلسه عزالدین سلیمانی، وکیل خواهان پرونده حاضر اعم از خانواده معظم شهدای غواص و عضو مرکز وکلای قوه قضاییه اظهار کرد: به‌وکالت از خواهان پرونده حاضر شدم و به‌عنوان وکیل، احساس وظیفه و تکلیف در قبال خون این شهدا دارم.
سلیمانی گفت: این شهدا در جریان دفع تجاوز برای مقابله با نیروهای بعث عراق و جلوگیری از تعرض و پیشروی آنان در خاک‌ جمهوری اسلامی ایران، عملیاتشان لو رفت و به اسارت درآمدند و سپس با دستان بسته بعد از شکنجه‌های فراوان با لب تشنه و مظلومانه به شهادت رسیدند.
وی افزود: احراز مسئولیت ایالات متحده آمریکا در عملیات و زنده دفع کردن غواصان ایرانی واضح است. آمریکا در این واقعه حقوق بین‌الملل بشردوستانه را نقض کرده است. در این پرونده دادخواهان خانواده شهدای غواص هستند که از حیث خسارت مادی و تنبیهی، خواهان رسیدگی به اتهامات مسببان و مباشران در به شهادت رساندن شهدای غواص هستند.
سلیمانی ادامه داد: در این مقطع زمانی جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از حملات ایران تصمیم به تغییر راهبرد دفاعی گرفت. این عملیات توسط طراحان ایرانی سال 1365 در چهارمین سال جنگ برگزار شد. این عملیات توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا با رمز رسول‌الله(ص) انجام شد. منطقه عملیاتی کربلای چهار باید از رودخانه اروند عبور می‌کردند، ایران در این عملیات به اهداف خود دست پیدا نکرد و عده‌ای شهید شدند، غواصان دستگیر شدند و با دست‌های بسته به شهادت رسیدند.
وی افزود: آنچه باعث شکست ایران در عملیات کربلای چهار شد، نه جاسوسی بود و نه چیز دیگری بلکه یک پرنده آمریکایی به‌نام “آواکس” عملیات کربلای چهار را برملا کرد. آمریکا از حدود دو سال پیش از عملیات کربلای چهار نسبت به حمایت مالی لجستیکی یا تسهیلاتی و اطلاعاتی به‌نفع ارتش بعث عراق اقدام کرده بود.
سپس قاضی حسین‌زاده از وکیل خانواده شهدا پرسید: شهدای غواص در عملیات کربلایی 4 به شهادت رسیدند؟
وکیل پاسخ داد: بله.
قاضی حسین‌زاده از وکیل خانواده شهدا درباره محل شهادت شهدا و این‌که در خاک ایران یا عراق بوده است، سؤال کرد.
سلیمانی پاسخ داد: شهدای غواص با دستانی بسته توسط ارتش رژیم بعث در اروندرود اسیر می‌شوند و باتوجه به اطلاعاتی که توسط نیروهای پشتیبان آمریکا به آنها داده بود، عملیات لو می‌رود.
وی درباره حمایت‌های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی دولت آمریکا از رژیم بعث گفت: این عملیات پیشگیرانه و در جهت دفع تجاوز به خاک جمهوری اسلامی ایران انجام شد و ارتش رژیم بعث، شهدا را بعد از شکنجه و اذیت و آزار، کیلومترها پیاده می‌برند و در گودال‌هایی که از قبل پیش‌بینی شده بود، زنده زنده و با لبان تشنه دفن می‌کنند.
در ادامه جلسه دادگاه قاضی حسین‌زاده در واکنش به سخنان وکیل خواهان پرونده گفت: لو رفتن عملیات و شهادت انسان‌ها و سربازان بی‌شماری از کشور ما در نتیجه پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا و رژیم بعث عراق بوده و نقض اصل بی‌طرفی است.
وی اضافه کرد: در زمان جنگ تحمیلی، هلند و فرانسه و بسیاری از کشورها به عراق سلاح می‌دادند. همچنین نوع شهادت شهدای غواص و دفن زنده‌زنده آنها عجیب‌ترین نوع جنایت است و چیزی جز نقض حقوق بشر نیست.
قاضی سپس از وکیل پرونده پرسید: چند نفر شهید در این پرونده داشتیم؟ وکیل خواهان پرونده گفت: 41 شهید داشتیم.
در ادامه این دادگاه جانباز کریم مطهری؛ فرمانده گردان غواصی به‌عنوان شاهد در جایگاه قرار گرفت و درباره چرایی عملیات کربلای چهار گفت: در سال 65 شدیدترین بمباران‌ها را داشتیم و ارتش بعثی مکان‌های بسیاری را بمب شیمیایی زد به‌طوری که در جوانرود 20 هزار نفر شیمیایی شدند.
وی درباره حمایت‌های آمریکا از عراق ادامه داد: در مجامع بین‌المللی هر کجا ایران برای محکومیت عراق اقدام کرد آمریکا تمام‌قد از عراق دفاع کرد به‌شکلی که قیمت نفت را به هفت دلار کاهش دادند تا جایی که حتی استخراج نفت به‌صرفه نبود ازاین‌رو جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت برای مقابله با رژیم بعث عملیات پیش‌دستانه داشته باشد تا رژیم بعث را متوقف کند چرا که همه دنیا به عراق سلاح می‌فروختند و حتی به ایران سیم خاردار هم نمی‌دادند.
در ادامه جانباز محسن جان‌بزرگی؛ دیگر شاهد عینی و فردی که بعد از عملیات کربلای 4 مفقودالاثر بوده است در جایگاه قرار گرفت. وی گفت: تاریخ تکرار می‌شود و اکنون مردم غزه زیر تیرباران‌ها قرار دارند و همچنان دولت آمریکا از جنایات رژیم صهیونسیتی حمایت می‌کند. آن زمان هم وقتی عراق به ایران حمله کرد اجماع بزرگی میان 56 کشور به سردمداری آمریکا شکل گرفت و کشورهایی که تسلیحات نظامی داشتند با اسلحه، آنان که ثروتمند بودند با اعطای وام‌های بلاعوض و کشورهایی که نه تسلیحات نظامی داشتند و نه پول به بهانه دفاع از امت عربی نیرو و سرباز به حمایت از عراق علیه ایران ارسال کردند.
وی ادامه داد: آنها با هجمه گسترده‌ای با حمایت و چراغ سبز آمریکا علیه ایران اقدام کردند و نمونه‌های آن بسیار است و از جمله در بمباران روز 26 تیرماه بیش از 257 نفر از مردم همدان در نماز جمعه همزمان با روز قدس به شهادت رسیدند.
این شاهد عینی اظهار کرد: غواصان ضمن آموزش سخت غواصی با نیروی ایمان هر شب دعای توسل و هر روز زیارت عاشورا می‌خواندند.
وی ادامه داد: تجهیزات محدود بود و پوشیدن لباس غواصی هم راحت نبود و شهدا با دل و جان آماده برگزاری عملیات بودند.
در ادامه فرزند شهید امینی از شهدای غواص در جایگاه قرار گرفت و گفت: پدرم در سال 1364 در عملیات کربلای 4 برای انجام عملیات شناسایی وارد آب می‌شود؛ در حالی که از لو رفتن عملیات اطلاعی نداشت و به اسارت نیرو‌های عراقی درمی‌آید و به شهادت می‌رسد. بعد از 12 سال مفقودالاثر بودن شهادت وی به اثبات می‌رسد و در نهایت پیکر ایشان همراه با 360 شهید غواص دیگر پیدا می‌شود.
وی درباره نحوه شهادت پدرش، گفت: زمانی که قایق پدرم توسط نیرو‌های بعثی شناسایی می‌شود مورد انفجار قرار می‌گیرد و پیکر شهدا در آب می‌افتد.
این فرزند شهید گفت: مادرم در نبود پدرم سختی‌های زیادی کشیده است و در 12 سالی که ایشان مفقودالاثر بودند تصور می‌کردم که زنده است و همیشه عکسی از پدرم در جیب داشتم و از اسرایی که آزاد می‌شدند پیگیر ایشان بودیم که متوجه شویم که آیا زنده است یا نه؟
در ادامه خواهر شهید مالمیر در این جلسه رسیدگی با بیان سخنانی گفت: برادرم در زمان انقلاب وقتی که دوران ابتدایی تحصیل می‌کرد عضو انجمن اسلامی مدرسه و پایگاه بسیج مسجد محله بود. دوران راهنمایی‌اش با ایام جنگ گره خورد و با وجود اینکه 13 سال بیشتر نداشت بار‌ها به جبهه رفت. سال 1365 در سن 16 سالگی مجدد عازم جبهه شد و پس از سه ماه حضور در جبهه در سحرگاه 4 دی 1365 در عملیات افتخارآفرین کربلای 4 به آرزوی دیرینه خود که شهادت بود رسید.
وی ادامه داد: برادرم اوایل عملیات با برخورد گلوله آرپی‌جی در آب‌های اروند سرش متلاشی شد و حدود دو ماه پیکرش مفقود بود و در چندین شهر تشییع شد که پس از چند ماه بلاتکلیفی با نشانه‌هایی که در پیکرش وجود داشت توسط برادر دیگرم جنازه‌اش شناسایی شد.
خواهر شهید مالمیر با بیان اینکه برادرم روز قبل از شهادتش یک وصیت‌نامه 10 صفحه‌ای می‌نویسد که نکات کلیدی بسیاری دارد، گفت: در این وصیت نامه بیان کرده که پشتیبان انقلاب و ولی فقیه باشید. از ریاست دادگاه خواستار این هستم که این جلسه رسیدگی ادامه داشته باشد.
در ادامه دختر شهید نیرپناه از شهدای غواص در جایگاه قرار گرفت و گفت: شغل اصلی پدرم کشاورزی بود و پدرم تا سال 94 مفقودالاثر بود و در آن سال پیکر شهدای غواص شناسایی شدند. اولین دیدارم با پدرم بعد از شناسایی پیکر پدرم بود. پدرم در زمان شهادت لباس غواصی به تن داشت.
پس از آن سلیمانی وکیل 42 خواهان پرونده در جایگاه قرار گرفت و صدور حکم مبنی بر محکومیت آمریکا برای جبران خسارات مادی و معنوی و تنبیهی ناشی از خسارات وارده در اثر اعمال متخلفانه آمریکا را خواستار شد.
وی  اظهار کرد: از محضر دادگاه محکومیت خواندگان و جبران خسارات از باب خسارات مادی برای همه موکلان و ضایعه فقدان همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر، برادر که عذابی جانکاه است را خواستارم. همچنین از باب خسارت معنوی برای همه موکلان که به مدت 37 سال رنج بسیار متحمل شدند را درخواست دارم.
جبران و پرداخت خسارات تنبیهی و بازدارنده برای خواهان نیز از دیگر درخواست های وکیل 42 خانواده شهدای غواص بود.
در پایان جلسه دادگاه قاضی حسین‌زاده گفت: براساس اعلام مدیر دفتر دادگاه، اوراق پرونده و نسخ ثانی ابلاغیه‌ها برای خواندگان اعاده شده است و همه خواندگان از وقوع دادگاه امروز  هم به نحو قانونی و هم واقعی مطلع بودند. در پرونده حاضر تنها برخی خانواده‌ها دادخواهی کردند. همچنین بر اساس تحقیقات و برمبنای کنوانسیون چهارگانه ژنو، میثاق حقوق بشر و بسیاری از کنوانسیون‌ها که ایران و آمریکا در آنها عضویت دارند نقش آمریکا و حمایت از رژیم بعث محرز و مسلم است. در اولین فرصت رأی پرونده صادر خواهد شد.
انتهای پیام/

همچنین ببینید

ابطال یک مصوبه شورای شهر اصفهان در دیوان عدالت اداری

هیات عمومی دیوان عدالت اداری یک مصوبه شورای اسلامی شهر اصفهان مبنی بر «دریافت بهای خدمات از متقاضیان شرکت در فراخوان مناقصات و مزایده‌ها و پروژه‌های مشارکتی» را از تاریخ تصویب باطل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *