آغاز عملیات اجرایی مقابله با پدیده ریزگرد‌ها در شمال شرق کشور

طهماسبی گفت: همزمان با ایام الله دهه فجر عملیات اجرایی مقابله با پدیده ریزگردها و کانون های داخلی گردوغبار در شهرستان سرخس آغاز شد.
علی محمد طهماسبی؛ دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در خصوص لزوم تشکیل جلسات ستاد مقابله با گرد و غبار در سفر‌های استانی اظهار کرد: لازم است دستگاه‌ها به صورت ملموس و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات مردم مناطقی که با این پدیده درگیر هستند، قرار بگیرند.
وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی این طرح در شهرستان سرخس بعد از دو سال پیگیری و برنامه‌ریزی و همچنین هماهنگی با دستگاه‌ها، افزود: در این راستا سعی شد تا معاونین وزرا عرصه‌ها را از نزدیک ببینند و با مشکلات آن مناطق آشنا شوند که در این راستا تاکنون سفر‌هایی به استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی داشتیم.
دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار تاکید کرد: تجربه برگزاری جلسات این ستاد در استان سیستان و بلوچستان و مشاهده مشقت‌هایی که وجود گردو غبار برای مردم ایجاد کرده است، نشان داد که این مسئله در اتخاذ تصمیمات بهتر برای حل مشکلات مردم موثر بوده است.
طهماسبی گفت: ما در سرخس از بهمن ۱۴۰۰ تاکنون در حال پیگیری مسئله هستیم و اکنون بعد از دو سال یک اعتبار مناسبی برای حل معضل گرد و غبار توسط دستگاه‌ها اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: در منطقه سرخس دو معضل عمده داریم که یکی در داخل کشور و دیگری در خارج از مرز‌های ایران است، اما اکنون بر حل معضل داخلی متمرکز هستیم؛ با توجه به اینکه اراضی در این منطقه عمدتاً دیم، مرتع و آبی هستند.
دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با تاکید بر اینکه اراضی دیم عمدتاً شخم زده می‌شوند، اما محصولی در آن کاشته نمی‌شود و اراضی مرتعی نیز غالباً با چرای بی رویه روبه‌رو هستند، بیان کرد: بخش بزرگی از زمین‌های این منطقه مربوط به آستان قدس رضوی است و در دو سال گذشته بیشترین همکاری را با ما در این زمینه داشته است.
دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار جلوگیری از آسیب به تاسیسات نفتی، جاده و راه آهن را نیز از دیگر اهداف ستاد ملی دانست و افزود: بودجه هزار میلیارد ریالی را با این هدف و همچنین هدف کاهش آلام مردم به این امر اختصاص دادیم و برای این امر نوع برنامه‌ها را از تمامی سازمان‌ها دریافت کرده‌ایم.
طهماسبی تصریح کرد: تصمیم‌گیری در مورد چگونگی انجام کار‌ها و اقدامات در این خصوص توسط ستاد انجام می‌گیرد، اما اجرای آن بر عهده دستگاه‌ها است که سازمان منابع طبیعی وظیفه غرق اراضی مرتعی، نهالکاری و بوته‌کاری، بادشکن غیرزنده و همچنین سازمان امور عشایر وظیفه کنترل مراتع و جمعیت‌های عشایر وارد شده به منطقه و سازمان هواشناسی وظیفه پیش‌بینی وقوع بارش‌ها را برعهده گرفتند که امیدواریم با انجام این اقدامات در طی یک بازه زمانی میان مدت و بلند مدت به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم.
وی به وظایف سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص اشاره کرد و گفت: این منطقه منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری متنوعی دارد و وظیفه حفظ و نگهداری از آن‌ها نیز به سازمان حفاظت محیط زیست محول شده است. همچنین تجهیز مراکز بهداشتی این منطقه و انجام برخی اقدامات پایه‌ای نیز توسط وزارت بهداشت و سازمان زمین‌شناسی در حال انجام است.
دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار افزود: مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام یافته امیدواریم مسئله کانون‌های داخلی گرد و غبار در منطقه سرخس با انجام این پروژه‌ها در میان مدت به صورت محسوس و در بلند مدت به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند که ان‌شاءالله در کنار پیگیری حل کانون‌های خارجی این مسئله در سال‌های آینده به صورت کامل حل شود.
منبع: تسنیم

همچنین ببینید

پانصد بانوی ایرانی در ندامتگاه‌های کشور زندانی هستند

سید اسداله جولایی رئیس هیات امناء ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اعلام این خبر گفت: از جمعیت ۱۲۵۶۵ نفره زندانیان جرایم غیرعمد متاسفانه ۵۵۷ نفر را بانوان ایرانی شامل می‌شوند که عموما بابت عجز در پرداخت قروض، ضمانت‌های نابجا یاعدم استطاعت در تسویه اقساط در بند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *